Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Łomżynianki wyróżnione za Mobilną Wioskę Tematyczną

Śpiewają i grają pieśni ludowe, robią wycinanki, pokazują tarę i dzieżę, uczą lepić z gliny garnki... Za te działania na rzecz kurpiowskich rozmaitości Mobilna Wioska Tematyczna z Łomży dostała wyróżnienie w kategorii „Kultura i dziedzictwo narodowe” w konkursie Wojewody Podlaskiego „Inicjatywa społeczna roku”. - Kapituła doceniła naszą wszechstronność i podejmowanie tematu wielowiekowej kultury regionu Kurpi: od Nowogrodu i Zbójnej, Turośli i Lemana po Kadzidło i Myszyniec, wyróżniając pracę na rzecz Kurpiowszczyzny i jej mieszkańców – opowiada Dorota Górska po gali rozdania nagród w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Do udziału zgłoszono 42 podmioty. - Mobilną Wioskę Tematyczną tworzą trzy kobiety. Nasza grupa jest nieformalna, a działamy od października 2015 roku w składzie: Agnieszka Zielewicz, Izabela Cierpikowska i ja.

Łomżanki organizowały warsztaty rękodzielnicze dla dzieci z przedszkoli w Łomży, młodzieży w szkołach i dorosłych w Domku Pastora, gdzie, m.in., występował Adam Strug. - Zrealizowaliśmy w roku 2016 projekt „Z lirą korbową w tle”, w ramach którego odbywały się otwarte spotkania: potańcówki, warsztaty śpiewacze i muzyczne, oparte o tradycyjne instrumenty, muzykę , taniec i gwarę – wylicza Agnieszka Zielewicz. - Spotkania stanowiły element historii, praktyczny powrót do korzeni regionu,  łączący historię z teraźniejszością. Staramy się pokazać dawne życie Kurpi.
Dzięki społeczniczkom, łomżyniacy starsi i młodsi poznawali techniki papierowego zdobnictwa,  garncarskie, ceramiczne, plecionkarskie, ekologiczne, artystycznego zdobienia przedmiotów i tkanin. - Mobilna Wioska promowała kulturę kurpiowską, rękodzieło, sztukę i muzykę, zarówno w Łomży i  regionie, jak i na terenie kraju – dodaje. - Kreatywne działania umożliwiły połączenie twórczości ludowej z aktywnością społeczną.  Możliwe były, m.in., dzięki współpracy z twórcami ludowymi, organizacjami pozarządowymi, urzędami,  instytucjami kultury miasta oraz regionu.
Wyróżnienie Mobilnej Wioski Tematycznej to okazja do podziękowania również ludziom, którzy dzielili się talentem, wiedzą i umiejętnościami. Anna Stomska ze Zbójnej uczyła wycinanek, Ewa Skłodowska, Urszula Gromek, Adma Twardowski i Tadeusz Suplicki nauczali lepienia naczyń z gliny, zaś Teresa Grodzka z Nowogrodu pokazywała, jak z bibułki zrobić kwiaty i ustroić palmy wielkanocne. Mariola Wawrzyniak przybliżyła sposoby zdobienie jajek na Wielkanoc woskiem metodą batikową, z kolei Andrzej Staśkiewicz z Kadzidła podzielił się wrażliwością muzyczną. - Kultura, sztuka i rękodzieło kurpiowskie są to wartości sama w sobie, świadczące o tożsamości mieszkańców naszego rejonu Polski – wyjaśnia motywy społecznego angażowania się w pracę z dwiema koleżankami Dorota Górska. - Mamy świadomość, że jeszcze jedno czy dwa pokolenia, a to wszystko może zaniknąć, zginąć bezpowrotnie. Staramy się to kontynuować, by tradycję było komu przekazać, żeby nie odeszła ze starszymi. Chcemy, żeby tradycja kurpiowska przetrwała.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę