Rząd zwróci rolnikom część wydatków na bioasekurację
Rolnicy m.in. z gmin Jedwabne, Grabowo, Przytuły, Stawiski i Wizna, którzy utrzymywali i ponieśli wydatki związane z bioasekuracją gospodarstw rolnych będą mogli ubiegać się o zwrot do 50% pieniędzy. Pod koniec września ARiMR ma zacząć przyjmowanie od nich wniosków o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie.
Można będzie uzyskać refundację 50% wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych.
Wnioski od 26 września do 17 października będą przyjmowały biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do wniosku rolnicy będą musieli dołączyć:
1) faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie lub kopie umów zlecenia lub o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi ich poniesienie,
2) oświadczenie producenta rolnego o liczbie świń utrzymywanych w gospodarstwie,
3) oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
W regionie uprawnieni do składania takich wniosków są rolnicy hodujący świnie z gmin: Jedwabne, Przytuły, i Wizna w powiecie łomżyńskim, Grabowo i Stawiski z powiatu kolneńskiego, Rajgród, Grajewo, Szczuczyn, Wąsosz i Radziłów w powiecie grajewskim, Rutki w powiecie zambrowskim i Kobylin-Borzymy w powiecie wysokomazowieckim.
Na tych obszarach rolnicy zobowiązani są do przestrzegania programu bioasekuracji przed ASF. Jeśli wymagania programu nie są respektowane rolnikom grozi nawet urzędowy zakaz chowu trzody chlewnej.