Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Rząd zwróci rolnikom część wydatków na bioasekurację

Rolnicy m.in. z gmin Jedwabne, Grabowo, Przytuły, Stawiski i Wizna, którzy utrzymywali i ponieśli wydatki związane z bioasekuracją gospodarstw rolnych będą mogli ubiegać się o zwrot do 50% pieniędzy. Pod koniec września ARiMR ma zacząć przyjmowanie od nich wniosków o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie.

Można będzie uzyskać refundację 50% wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych.
Wnioski  od 26 września do 17 października będą przyjmowały biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do wniosku rolnicy będą musieli dołączyć:
1) faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie lub kopie umów zlecenia lub o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi ich poniesienie,
2) oświadczenie producenta rolnego o liczbie świń utrzymywanych w gospodarstwie,
3) oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

W regionie uprawnieni do składania takich wniosków są rolnicy hodujący świnie z gmin: Jedwabne, Przytuły, i Wizna w powiecie łomżyńskim, Grabowo i Stawiski z powiatu kolneńskiego, Rajgród, Grajewo, Szczuczyn, Wąsosz i Radziłów w powiecie grajewskim, Rutki w powiecie zambrowskim i  Kobylin-Borzymy w powiecie wysokomazowieckim.
Na tych obszarach rolnicy zobowiązani są do przestrzegania programu bioasekuracji przed ASF. Jeśli wymagania programu nie są respektowane rolnikom grozi nawet urzędowy zakaz chowu trzody chlewnej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę