Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej bohaterskim obrońcom Nowogrodu

Mieszkańcy Nowogrodu czczą w niedzielę (10.09) bohaterskich obrońców tej miejscowości. Odsłonięto poświęconą im tablicę pamiątkową. Umieszczona została w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny.

 

Obrona Nowogrodu miała miejsce w dniach 8-10 września 1939 roku. Umocnień, nad rzeką Narew, broniło ponad 400 żołnierzy polskich z kompanii fortecznej oraz 33 Pułku Piechoty. Pozycję atakowało około 7 tysięcy żołnierzy niemieckich z 21 Dywizji Piechoty. Dwudniowa obrona była bardzo krwawa. Zginęło po stronie polskiej 200 żołnierzy, a po stronie niemieckiej ponad 100. Polscy obrońcy Nowogrodu pochowani zostali na tamtejszym cmentarzu.

Uroczystości w Nowogrodzie
Uroczystości w Nowogrodzie rozpoczęły się o 10:00 mszą świętą. Po niej odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniająca walczących w tej miejscowości żołnierzy we wrześniu 1939 roku.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na tamtejszy cmentarz, gdzie pochowani są obrońcy Nowogrodu. Tam odbył się apel poległych z udziałem sztandaru Wojska Polskiego oraz Kompanii Reprezentacyjnej Sił Zbrojnych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę