Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Niedziela pod znakiem miodu i muzyki

Tegoroczna Niedziela św. Rocha w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie zainaugurowała obchody 90-lecia otwarcia tej niezwykłej placówki, która narodziła się z pasji i zaangażowania Adama Chętnika. Dzięki współorganizatorom, czyli Galerii 6na9 Agnieszki Zielewicz z Łomży i Bractwu Bartnemu Fratrum Mellicidarum z Augustowa oraz muzykom i śpiewakom z Kapeli „Miód na Serce” i z Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża wspieranych przez kurpiowską pieśniarkę, Apolonię Nowak z Kadzidła – posiadaczkę fascynującego, „białego” głosu – dzisiejszą imprezę zdominowało bartnictwo i kurpiowskie granie.

Można było obejrzeć pokaz, a nawet samemu popróbować „dziania” barci i wspinaczki na drzewo bartne przy pomocy leziwa (odpowiednio zawiązanych, grubych lin konopnych z deseczką do siedzenia), zapoznać się z wystawą unikalnych fotografii Krzysztofa Hejke „Ostatni bartnicy europejscy, których spotkałem”, wziąć udział w wykonywaniu ulików z trzcin dla dzikich owadów lub posłuchać ciekawych opowieści Urszuli Kuczyńskiej o dawnym bartnictwie w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Ze straganów kusił miód i przysmaki, przede wszystkim regionalne: pampuchy, fafernuchy i piwo kozicowe. Były także konfitury z borówek i żurawin, lizaki (m.in. z miodem i sezamem) oraz pieczywo na zakwasie i ciasta. Nie zabrakło tradycyjnego rękodzieła. Twórcy ludowi oferowali wycinanki, kwiaty z bibuły, rzeźby, obrazy, biżuterię, obrusy, hafty, koronki, ceramikę, naczynia i zabawki. Dużym zainteresowaniem, nie tylko najmłodszych, cieszyły się pokazy kowalstwa oraz konkursy przygotowane w oparciu o tradycyjne zabawy i gry zręcznościowe. Trochę kłopotliwym „towarzyszem” był deszcz, który próbował konkurować z niedzielnymi atrakcjami w skansenie, ale, ani na chwilę, nie udało mu się odstraszyć wiernych sympatyków kurpiowskiego folkloru i sztuki ludowej.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pon, 21 sierpnia 2017 21:01
Data ostatniej edycji: pon, 18 września 2017 12:48:43

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę