Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 22 czerwca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Rozpoczął się kolejny etap łomżyńskiej katedry

Chiński marmur niebawem będzie zdobił prezbiterium łomżyńskiej katedry. Minerał jest już w drodze, płynie w ładowni jednego ze statków i – jak powiedział proboszcz Katedry, ks. Marian Mieczkowski, na początku sierpnia powinien był wyładowany w gdańskim porcie. O tym niecodziennym imporcie zadecydowała cena: marmur ze względu na swoje walory, jest bardzo drogi i w Europie taki odbiorca jak niezamożna parafia katedralna nie miałby szans, by go kupić. Natomiast w Chinach jest to minerał bardzo tani, dlatego zdobić będzie niebawem nie tylko prezbiterium Katedry, ale zastąpi kostkę, wyściełającą obecnie wnętrze całej katedry. Marmurowy będzie także ołtarz – minerał o nazwie calacatta jest mleczno-biały i ma złociste przebarwienia.


Ołtarz powstaje w Weronie. Na prezbiterium będą także nowe stalle, nowa nastawa ołtarzowa, u której stóp ustawiona zostanie katedra biskupa, z którego przewodniczyć on będzie liturgii pontyfikalnej. Od dwóch miesięcy trwają prace przy budowie systemu ogrzewania i wentylacji całej katedry. Dotychczas kościół był ogrzewany tylko częściowo. Zmieniono oświetlenie wnętrz – nowe rozmieszczenie żyrandoli przestało podkreślać asymetryczność świątyni. Z łuku tęczowego nawy głównej zniknął krucyfiks z 1526 roku – został on przekazany do konserwacji, podobnie jak obraz patrona katedry – św. Michała Archanioła i obraz św. Franciszka. Na dzwonnicy niebawem ruszy nowy zegar, a krakowscy konserwatorzy rozpoczną remont elewacji zewnętrznej – przestaną zatem sypać się zdegradowane cegły z murów najstarszego w regionie zabytku sakralnego. A wszystko ma być gotowe na październik, na uroczystości zakończenia diecezjalnego kongresu eucharystycznego, choć cały remont kościoła, finansowany także przez samorząd miasta i konserwatora zabytków zakończy się prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku.
210618123923.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę