Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@
tekst płatny

5 trików malarskich, których nie zdradzają fachowcy

Wiedza ekspertów od remontów to prawdziwy skarb! To informacje, sprawdzone patenty i triki, których nie ma w żadnych książkach, a które znacząco ułatwiają życie i sprawiają, że efekt prac jest zawsze doskonały. To także know-how, dzięki któremu fachowcy są doceniani przez klientów. Udało nam się jednak zdobyć kilka skrzętnie skrywanych malarskich sekretów. Chcesz malować jak profesjonalista? Ten artykuł jest dla ciebie!

1. Zabezpiecz wszystko, co się da

Z malowanego pomieszczenia najlepiej wynieść wszystko, można ewentualnie zostawić większe meble, przesuwając je na środek pomieszczenia. Warto zdjąć drzwi, żyrandole, a to, czego się nie da przenieść, najlepiej zabezpieczyć taśmą malarską. Dociskaj ją dokładnie małą szpachelką, żeby farba nie przeciekała. Do zabezpieczenia podłóg zamiast folii, lepiej wykorzystać materiałowe zabezpieczenia np. z włókniny ochronnej flizelinowej lub płótna. Samo prześcieradło nie wystarczy – farba przez nie zbyt łatwo przesiąka. Z kolei sama folia zbyt łatwo się niszczy.

2. Umyj wałki przed malowaniem

Bez względu na to czy używasz drogich wałków najnowszej generacji, czy najtańszych, umyj je przed pierwszym użyciem. Usuniesz dzięki temu drobne zanieczyszczenia, które w przeciwnym razie wylądowałyby na ścianie. Użyj do mycia wody i odrobiny mydła w płynie. Dobrym pomysłem jest też oklejenie wałka taśmą i odklejenie jej – zbiera to luźne włókna. Umyty i osączony z nadmiaru wody wałek można używać od razu, nie trzeba czekać aż całkowicie wyschnie. Alternatywnie możesz też użyć do usunięcia pyłków, włókien i innych zanieczyszczeń mocnej taśmy klejącej – owiń nią szczelnie wałek, a następnie odklej. Pamiętaj, im gładsze podłoże, tym włosie powinno być krótsze!

3. Zagruntuj ścianę

Z tego kroku rezygnuje wiele osób, które malują samodzielnie. Warto jednak rozważyć zagruntowanie ścian przed malowaniem. Dzięki temu ściany będą mniej chłonąć farbę, a podłoże będzie bardziej przyczepne. W Wielu przypadkach po zagruntowaniu wystarczy ściany pomalować tylko jedną warstwą farby, co znacząco obniża koszt remontu. Gruntowanie jest przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy ciemne ściany chcemy pomalować na jaśniejszy kolor – warstwa gruntu pomoże szybciej osiągnąć pożądany kolor!

4. Zadbaj o technikę

Malować każdy może, ale warto jednak poznać kilka technik profesjonalistów. Zwykle zaczynają oni malowanie od trudno dostępnych miejsc. Z pomocą pędzla pokrywają farbą narożniki, miejsca na styku ściany i sufitu lub podłogi, okolice gniazdek. Dopiero potem malują większe powierzchnie wałkiem. Maczają go w farbie nalanej do specjalnej kuwety, którą często oklejają wcześniej farbą. Dzięki temu kuweta jest w pełni funkcjonalna, a po skończeniu malowania wystarczy zdjąć brudną folię. Kuweta pozostaje czysta i można ją wykorzystać do malowania przy następnej okazji. Można też sięgnąć np. po farbę Nobiles Super Akryl, która ma wbudowane wieczko ze specjalną kratką malarską. Takie rozwiązanie to oszczędność, czasu, pieniędzy, łatwiejsza aplikacja oraz mniejsza utrata farby! W czasie malowania warto zadbać o to, żeby ostatnie pociągnięcia wałka były zawsze w kierunku góra-dół lub dół-góra, nie na boki – pomoże to uzyskać jednolitą strukturę koloru na ścianie.

5. Zabezpiecz newralgiczne miejsca taśmą

Rogi, kanty, gniazdka elektryczne, ramy okna i inne podobne miejsca, zabezpiecz taśmą malarską. Malując wzdłuż taśmy pamiętaj, że to tylko środek zapobiegawczy, który nie gwarantuje, że farba nie dostanie się pod taśmę lub nie przecieknie. Staraj się jak najdelikatniej malować miejsca przy taśmie i nie zalewaj ich farbą. Najlepiej odklejać taśmę, kiedy farba jest jeszcze wilgotna, najlepiej ok. 15 minut po malowaniu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę