Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 maja 2024 napisz DONOS@

Prezydent: Zdecydowałem o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

Główne zdjęcie
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent, który w poniedziałek rano wygłosił specjalne oświadczenie mówił, że w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym ani nigdy nie decydował "w przemożnym stopniu" o tym, kto może być sędzią SN. - Nie było też powiedziane, że o sposobie i regułach pracy i funkcjonowaniu SN będzie decydował Prokurator Generalny poprzez ustalanie regulaminu - powiedział.

Prezydent Duda mówił, że na temat ustaw rozmawiałem z wieloma prawnikami, sędziami, filozofami i politykami. Wśród nich była także Zofia Romaszewska.
- Powiedziała tak: ja żyłam w państwie, w którym prokurator generalny miał silną pozycję i nie chcę do takiego państwa wracać - mówił prezydent Duda podkreślając, że "nie ma u nas tradycji, by prokurator generalny mógł ingerować w pracę SN, nie wspomnę już o sędziach". - Nie wolno do tego dopuścić - dodawał.
Prezydent oświadczył, że zdecydował, że zawetuje ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również o KRS. - Polska potrzebuje bardzo reformy, ale mądrej i dobrej, takiej która zapewni dobre działanie i zwiększy poczucie sprawiedliwości - mówił prezydnet Duda zaznaczając, że reforma w takiej postaci w jakiej została uchwalona przez Parlament nie zwiększy poczucia sprawiedliwości. Wyrażał także nadzieję, że nowe ustawy uda się przygotować w ciągu dwóch miesięcy.

Przy okazji Prezydent Andrzej Duda zaapelował do polityków strony rządowej i opozycji, aby "zachowali zdrowy rozsądek". - Czym innym jest nawoływanie do manifestacji, czym innym nawoływanie do obalenia demokratycznie wybranego rządu - mówił.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę