Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Bocianów (też) wykluło się więcej

Główne zdjęcie
Fot. Robert Bałdyga

Ponad 200 młodych bocianów wychowują bocianie rodziny na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. To o ponad 20% więcej niż przed rokiem. Z przeprowadzonego w tym tygodniu przez pracowników Parku dorocznego liczenia młodych bocianów wynika, że najwięcej ich wykluło się w Bronowie.

ŁPKDN obejmuje obszar blisko 7,5 tys. ha na terenach gmin: Łomża, Piątnica, Wizna wzdłuż 16-kilometrowego odcinka rzeki od ujścia Łojewka do mostu łączącego Łomżę z Piątnicą. W tym roku na tym obszarze jest 79 gniazd w których wyprowadzane są młode bociany. W sumie jest ich 203. 
- Zarówno gniazd w których są młode, jak i młodych bocianów jest więcej niż przed rokiem mówi Anna Jadczak z ŁPKDN wskazując, że wówczas w 76 gniazdach było 167 młodych, a dwa lata temu tylko 144 młodych w 66 gniazdach.
Wzrost liczby bocianów przyrodnicy wiążą z bardziej przyjazną ptakom pogodą. Mokra wiosna i pierwsza część lata sprawiają, że ptaki nie maja problemu ze znalezieniem pokarmu, a w ubiegłym roku i dwa lata temu region nawiedzały susze. 
Bociany to ptaki, które rzadko kiedy maja pojedyncze potomstwo. W tym roku gniazd z jednym młodym na terenie łomżyńskiego parku jest tylko 10. 
- Po dwa młode są w 29 gniazda, po trzy w 25, a po 4 w 15 – wylicza Anna Jadczak. - Gniazd z 5 młodymi nie odnotowaliśmy, ale takie też się zdarzają. Np. w gnieździe, w którym można podglądać przez internet bocianią rodzinę było pięć młodych, ale coś się stało i jednego z nich rodzice pozbyli się. 
To nie jedyna „ciekawostka” z tegorocznego bocianiego monitoringu. Na początku kwietnia w pracownicy Parku i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Drozdowie, gdzie robiły z ciasta drożdżowe, busłowe łapy, i włożyły do pustego gniazda w pobliżu, aby zgodnie z dawną tradycją w ten sposób przywołać bociany. Okazało się, że zadziałało...
- Po jakimś czasie w tym gnieździe faktycznie osiedliła się bociania para i ma ona dwa młode – mówi Anna Jadczak. - Bociany przyleciały później niż inne, młode wykluły się też później i teraz są znacznie mniejsze i może się tak zdarzyć, że nie będą zdolne odlecieć do ciepłych krajów, więc  prawdopodobnie trafia do naszego ośrodka dla ptaków. 

Z zestawienia ŁPKDN wynika, że najwięcej młodych w tym roku – 24 sztuki - wyprowadzą bociany z Bronowa na terenie gminy Wizna. Na drugim miejscu jest wieś Koty z 18 młodymi bocianami, a na trzecim Lutostań, w której doliczono się ich 17.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę