Teraz będą „Łomżyńskie Anioły Biznesu”
To ma być „marka”, która ma przynosić korzyści. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i wicestarosta łomżyński Lech Szabłowski podpisali porozumienie o organizacji, także z Powiatowym Urzędem Pracy, konkursu gospodarczego pn. „Łomżyńskie Anioły Biznesu”. I nie chodzi tu o biznesmenów, którzy inwestują w młodych przedsiębiorców dając im szansę wejścia na rynek. Konkurs ma promować lokalnych przedsiębiorców i "tworzyć warunki dla rozwoju rynku pracy w Łomży i Powiecie Łomżyńskim".
Konkurs to - jak mówił prezydent Mariusz Chrzanowski - odpowiedź na potrzeby naszych lokalnych przedsiębiorców. Przekonywał, że idea wyszła od działającej przy prezydencie Społecznej Rady Przedsiębiorczości. Mówił też, że to działanie, tak jak realizowany w tej kadencji program gospodarczy, pokazuje, że władzom miasta zależy na lokalnych przedsiębiorcach, którzy płacą tu podatki. Konkurs ma być po to, aby uhonorować firmy, które przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorczości w mieście i regionie.
Wicestarosta Lech Szabłowski dodawał, że to rozszerzenie, ale i kontynuacja prowadzonego od trzech lat przez Powiatowy Urząd Pracy wspólnie z prezydentem Łomży i starostą łomżyńskim, pod patronatem biskupa Tadeusza Bronakowskiego, konkursu „Pracodawca Roku Ziemi Łomżyńskiej”. Teraz nagroda od PUP-u ma być jedną z sześciu kategorii, w której nagrodzeni mają być najlepsi przedsiębiorcy.
- Myślę, że nagroda będzie wkrótce marką, która przysporzy korzyści – mówił wiceprezydent Andrzej Garlicki, zachęcając przedsiębiorców, aby zgłaszali się do konkursu.
Podpisanie porozumienia odbyło się w Kinie Millenium w Łomży, w którym też jesienią ma odbyć gala, na której wręczone będą „Łomżyńskie Anioły Biznesu”.
- Nazwa ma dobre konotacje, a statuetka, którą będą otrzymywać przedsiębiorcy będzie aniołem – tłumaczy nazwę konkursu wiceprezydent.
Określenie „anioł biznesu” (ang. business angel, angel investor) powszechnie funkcjonuje w gospodarce. To inwestor prywatny, zazwyczaj posiadający doświadczenie w działalności gospodarczej, który inwestuje własne pieniądze i doświadczenie w przedsięwzięcia będące w bardzo wczesnych fazach rozwoju w zamian za udziały w tych przedsięwzięciach. W przypadku „Łomżyńskich Aniołów Biznesu” żadna z sześciu kategorii nie będzie się odnosiła do takiego znacznie.
Przypomnijmy, że to już kolejne podejście władz samorządowych do honorowania przedsiębiorców. W 2008 roku ówczesny prezydent miasta wraz z Łomżyńską Izbą Przemysłowo-Handlową rozpoczął przyznawanie „Łomżyńskich Laurów Gospodarczych”. Pierwszymi laureatami byli biznesmeni planujący budowę Galerii Narew na terenach po Bawełnie. Za kolejnego prezydenta Łomży zrodziła się inicjatywa nagradzania „Pracodawcy Roku Ziemi Łomżyńskiej”. Teraz najlepsi przedsiębiorcy mają otrzymywać „Łomżyńskie Anioły Biznesu”...