Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

Znowu ASF

Główny Lekarz Weterynarii kraju oficjalnie poinformował o stwierdzeniu dwóch kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jedno z nich dotyczy gospodarstwa wsi Konopki-Awissa w gminie Radziłów, o czym informowaliśmy wczoraj, drugie jest po przeciwnej stronie Biebrzy - w gminie Trzcianne. Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa przygotowało nowe przepisy zaostrzające wymagania wobec gospodarstw prowadzących chów świń. Dotkną one szczególnie rolników w strefach zagrożonych ASF.

W pierwszym z gospodarstw było 36 świń, w drugim 63 świnie. Oba ogniska ASF wyznaczono 26 czerwca br. na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Tymczasem Ministerstwo Rolnictwa zaostrza przepisy dotyczące bioasekuracji w gospodarstwach prowadzących chów świń. Do konsultacji społecznych trafił projekty nowelizacji rozporządzeń w sprawie wprowadzenia „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” i „w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń”.
Nowe zasady bioasekuracji będą obowiązywać na terenie kilkudziesięciu gmin głównie w województwie podlaskim, ale także lubelskim i mazowieckim. W regionie Łomży nowe przepisy dotyczyć będą gmin z powiatów grajewskiego (Grajewo, Radziłów, Rajgród, Szczuczyn, Wąsosz), kolneńskiego (Grabowo i Stawiski), łomżyńskiego (Jedwabne, Przytuły i Wizna),  wysokomazowieckiego (gm. Kobyli Borzymy) i zambrowskiego (gm Rutki). 
Zgodnie z nowymi przepisami rolnicy będą zobowiązani m.in. do utrzymywania świń w gospodarstw w sposób wykluczający kontakt z wolno żyjącymi dzikami, a ze zwierzętami domowymi w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których utrzymywane są tylko świnie, zaopatrzonych w osobne wejścia oraz nie posiadających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których utrzymywane są inne zwierzęta w tym budynku. 
Uregulowano też kwestie skarmiania świń zielonkami i ziarnem, zbożami pochodzącymi z obszaru objętego ograniczeniami oraz obszaru zagrożenia wprowadzając zakaz skarmiania, chyba że spełnione zostaną dodatkowe wymagania.
Wprowadzony został również zakaz używania w pomieszczeniach dla świń słomy pochodzącej z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia, chyba że zostanie ona poddana odpowiedniej obróbce lub składowaniu przez określony okres czasu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę