Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Kolejne gospodarstwo z ASF

W gospodarstwie we wsi Konopki-Awissa w gminie Radziłów potwierdzono kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń. Od rana trwa likwidacji zagrożenia, a pierwszym jej elementem jest likwidacja stada. Jak informuje Józef Matyskieła, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie, w tym gospodarstwie przetrzymywanych było 36 sztuk świń, przy czym jedna z nich padła 10 dni temu, ale właścicielka nie zgłosiła tego służbom lecz zakopała martwe zwierzę.

Gospodarstwo w którym badania laboratoryjne potwierdziły już obecność wirusa ASF u zwierząt znajduje się w strefie zapowietrzonej wykrytego w ubiegłym tygodniu ogniska tej choroby we wsi  Święcienin. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie podkreśla, że wirusa wykryto w czasie przeprowadzanej kontroli stanu zdrowia zwierząt w okolicy. W całym regionie w ok. 80 stadach żyje obecnie ok. 400 sztuk świń. W zdecydowanej większości to gospodarstwa małe, a świnie, obok dopłat bezpośrednich stanowią główne źródło utrzymania. Niestety warunki bioasekuracji są w nich bardzo często zaniedbywane, co prowadzi do przenoszenia choroby.

Wykryte dziś ognisko ASF w gospodarstwie we wsi  Konopki-Awissa jest drugim w powiecie grajewskim. W tym roku zidentyfikowano tu także pięć ognisk AFS u dzików.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę