Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ASF w gospodarstwie koło Radziłowa

W gospodarstwie rolnym we wsi Święcienin w gminie Radziłów wyryto chorobę afrykańskiego pomoru świń. Było w nim przetrzymywanych 8 świń. Po potwierdzeniu w badaniach obecności wirusa ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. W czwartek wybito zwierzęta, a tusze przekazano do utylizacji. Służbom sanitarnym w likwidacji zagrożenia pomagają strażacy ochotnicy z Radziłowa i Klimaszewnicy.

Starszy kapitan Arkadiusz Lichota, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, potwierdza udział strażaków w likwidacji zagrożenia ASF w tym gospodarstwie. Dziś strażacy pomagali m.in. rozkładać maty dezynfekcyjne, które mają zapobiegać przenoszeniu groźnego wirusa do sąsiednich gospodarstw. Jutro z gospodarstwa ma być wywożona pasza, która w całości musi być zutylizowana. 
To pierwszy przypadek ASF w gospodarstwie na terenie powiatu grajewskiego i 38. w Polsce. Wirus tej choroby częściej występuje u dzików. W tym roku na terenie powiatu grajewskiego zidentyfikowano już 5 ognisk ASF u dzików, a na terenie sąsiedniego powiatu monieckiego kolejnych 8 i jedno wśród świń domowych. Zarówno powiat grajewski jak i moniecki znajdują się w tzw. niebieskiej strefie zagrożenia ASF.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę