Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Kontrola NIK - pacjenci szpitali nie mają odpowiedniego dostępu do leczenia bólu

Pacjenci szpitali nie mają odpowiedniego dostępu do leczenia bólu. Takie są wyniki Najwyższej Izby Kontroli przeprowadzone w ubiegłym roku. Skontrolowano ponad 30 szpitali z 7 województw, w tym z naszego regionu. Kontrolerzy byli w szpitalach wojewódzkich w Białymstoku i w Łomży oraz w powiatowych w Mońkach i Hajnówce. Na tle kraju te placówki nie wypadły źle. Jednak inspektorzy mieli kilka zastrzeżeń.

 

Szpital w Hajnówce miał opracowane procedury leczenia bólu, jednak nie dotyczyły one wszystkich pacjentów. Nie prowadzono pomiarów natężenia bólu u pacjentów, którzy nie przyjmowali leków przeciwbólowych, a przeciwgorączkowe lub przeciwzapalne. Takich pomiarów nie miały też dzieci. W wyniku kontroli NIK, w szpitalu tym ból monitorowany jest teraz u wszystkich pacjentów. W białostockim szpitalu ból monitorowany był tylko u pacjentów po operacjach.

W województwie podlaskim są tylko 3 poradnie leczenia bólu mające kontrakt z NFZ. Tymczasem w mazowieckim jest ich ponad 20, a w śląskim ponad 50. Spośród 4 skontrolowanych przez NIK podlaskich szpitali, poradnia leczenia bólu jest tylko w Mońkach. Tu czas oczekiwania na przyjęcie w ubiegłym roku wynosił ponad 4 miesiące, jedynie w tak zwanych pilnych przypadkach było to średnio 9 dni.

Dyrektorzy szpitali wojewódzkich w Łomży i Białymstoku oraz placówki w Hajnówce, brak poradni leczenia bólu uzasadniali przede wszystkim niewystarczającym poziomem finansowania i nieogłaszaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia konkursów na ten rodzaj świadczeń. Powodem był też brak anestezjologów. NIK stwierdził, że we wszystkich skontrolowanych placówkach personel medyczny starał się uśmierzyć ból pacjentów.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę