Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 14 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Od tamborka do toporka - wystawa czasowa

tamborek-2--zaproszenie-www-440.gif

Panorama muzeum: Od tamborka do toporka 1 - panorama sferyczna

Od tamborka do toporka 1 - panorama sferyczna

Wystawa jest różnorodna tematycznie i problemowo. To specyficzna ekspozycja złożona z darów, które otrzymaliśmy w ciągu ostatnich jedenastu lat, czyli w czasie naszego gospodarowania w nowej siedzibie przy ul. Dwornej 22 c. W bieżącym roku przypada 90. rocznica założenia Skansenu w Nowogrodzie, a w przyszłym będziemy obchodzić 70-lecie Muzeum w Łomży. Założycielem obu instytucji był Adam Chętnik, etnograf, regionalista i działacz społeczny. W ciągu kilkunastu minionych lat oba nasze Muzea otrzymały od ponad 50 darczyńców około siedmiuset darów z zakresu kultury i tradycji regionów, którymi się zajmujemy. Stąd pomysł na wspólną, jubileuszową ekspozycję darów ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.

Panorama muzeum: Od tamborka do toporka 2 - panorama sferyczna

Od tamborka do toporka 2 - panorama sferyczna

Do zbiorów trafiły różne obiekty mające ciekawą historię i ukazujące minione aspekty życia w przeszłości, czasami niezbyt odległej, dlatego wystawa charakteryzuje się wielką różnorodnością prezentowanych eksponatów ułożonych najczęściej w tematyczne grupy, między innymi, rolnictwo, tkactwo, gospodarstwo domowe, obrzędowość doroczna i rodzinna, wyposażenie wnętrza.

Złożoność tematyczną wystawy została zawarta w tytule. Tamborek to dwie obręcze ułatwiające haftowanie, a toporek (jak chcą niektórzy siekierka) był w każdym gospodarstwie domowym chociażby do rozłupywania szczap drewna na mniejsze kawałki.

Jest jeszcze jeden bardzo ważny powód zorganizowania takiej niecodziennej ekspozycji. W ten sposób wyrażamy najszczersze podziękowanie naszym darczyńcom za gesty serca i mądrości.

Mamy również nadzieję, że wystawa przyczyni się, choć w skromnym stopniu, do zrozumienia i poszanowania historii i tradycji nie tylko regionu, ale również przeszłości rodziny.

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pon, 08 maja 2017 14:46
Data ostatniej edycji: śr, 28 listopada 2018 15:50:27

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę