Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Kolumny wojsk omijają Łomżę

Eskortowane przez Żandarmerię Wojskową pierwsze wojskowe samochody przed godz. 13. przejechały przez Piątnicę. Samochody nadjechały drogą od strony Wizny i skierowały się na północ. To pierwsze z kilkunastu kolumn podziałowych wojsk Batalionowej Grupy Bojowej NATO, które dziś i jutro mają przejeżdżać przez region kierując się do Orzysza i na pobliski poligon w Bemowie Piskim, gdzie mają stacjonować. Trzonem batalionu ma być ok. 800 żołnierzy z 70 kołowymi wozami opancerzonymi Stryker z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej, ale będą tu także żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Stany Zjednoczone są tzw. państwem ramowym Batalionowej Grupy Bojowej NATO (eFP) w Orzyszu. Dowodzi nim podpułkownik Steven Gventer, który kilka dni temu w Brukseli mówił, że misją w Polsce jest rozmieszczenie w Orzyszu zdolnej do walki grupy bojowej, która nie później niż 1 kwietnia będzie przygotowana do odstraszania wszelkich przeciwników, a jeśli będzie to konieczne, także do obrony Sojuszu. 
Wojska NATO mają bronić tzw. przesmyku suwalskiego.  To obszar, który stanowi połączenie terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą krajów Europy i NATO, ale też rozdziela terytorium Rosji (obwodu kaliningradzkiego) i jego sojusznika czyli Białorusi. Zdaniem amerykańskich wojskowych, przesmyk suwalski jest jednym z najbardziej newralgicznych miejsc w Europie oraz potencjalnym punktem zapalnym i zarzewiem ewentualnego globalnego konfliktu Zachodu z Rosją. 
Dla jadących od strony Warszawy do Orzysza kolumny wojsk, najkrótszą drogą byłby przejazd przez Łomżę, ale pierwsze kolumny ominęły miasto dojeżdżając „ósemką” do Jeżewa, po czym wracając do Piątnicy drogą przez Wiznę. Wybór takiej trasy może mieć związek z nośnością łomżyńskich mostów przez Narew, która ze względu na ich stan techniczny jest ograniczona. 

Dowództwa 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, pod którą taktycznie podlegać ma Batalionowa Grupa Bojowa NATO informowało wcześniej, że pierwsza kolumna marszowa, która ma przejechać w czwartek będzie składała się z 7 kolumn podziałowych liczących odpowiednio: 15, 20, 19, 18, 18, 18, 20 pojazdów i przyczep. W drugiej kolumnie marszowej, która będzie jechała w piątek, będzie 8 kolumn podziałowych liczących odpowiednio: 14, 10, 19, 19, 19, 14, 18, 17 pojazdów i przyczep.

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę