Przyjaźń z Euro-dotacji
Miasto, okoliczne gminy, szpital i pogotowie liczą, że uda im się zarobić na przygranicznej współpracy polsko-białorusko-ukraińskiej. Region Łomży po raz pierwszy został włączony do obszarów przygranicznych i od razu złożono około 20 pomysłów wspólnych międzynarodowych przedsięwzięć, które będą zrealizowane jeśli Unia Europejska pokryje 90% ich kosztów. Póki co pierwszą przeszkodę do tych środków pokonało 14 koncepcji, dla których do końca czerwca trzeba przygotować pełne aplikacje.
W ubiegłym tygodniu obradowała Komisja Wyboru Projektów Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, która oceniała koncepcje w ramach pierwszego naboru wniosków dotyczących bezpieczeństwa i dziedzictwa. Na pierwszy z nich złożono blisko 250 koncepcji, a na drugi jeszcze o 100 więcej. Już na tym etapie odrzucono co drugi z wniosków, a te które przeszły dalej opiewają na kwoty niemal 10-krotnie wyższe niż podwyższona do maksimum dostępna pula środków do podziału. Niemniej samorządowych z Łomży i regionu liczą, że uda im się pokonać konkurencję i zrealizować planowane przedsięwzięcia.
Łomża i Kołomyja
Miasto Łomża występuje jako miasto partnerskie w projekcie złożonym przez Kołomyję na Ukrainie. Projekt pod nazwą „KoLomza: Tajemnice starych miast europejskich” szacowany jest na ponad 6,3 mln zł, przy czym na jego realizację w Łomży przewidziano niespełna 1,9 mln.
Gmina Łomża, której z czterech złożonych pomysłów trzy przeszły pomyślnie pierwszą selekcję, zyski na transgranicznej współpracy szacuje nawet na ok. 10 mln zł. Dopuszczono do składania pełnych wniosków koncepcję projektu „Razem bezpieczniej – rozwój potencjału służb ratowniczych gminy Łomża i rejonu iwiejskiego”, która obejmuje m.in. zakup dwóch średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i wozu ciężkiego dla OSP gm. Łomża, instalację monitoringu z kamerami i czujnikami w wybranych OSP, oraz szkolenia i ćwiczenia strażaków.
Drugi projekt ma na celu ochronę środowiska i przewiduje kompleksową modernizację stacji uzdatniania wody w Jarnutach i Siemieniu Nadrzecznym we współpracy z Czechowszczyzną koło Grodna. Trzecia koncepcja Biblioteki Publicznej Gmina Łomża - dotyczy budowy sali gimnastycznej, dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, z oddziałem bibliotecznym w Jarnutach, i wymianę sportową dzieci i młodzieży ze Lwowem, gdzie w ramach projektu miałby zostać zmodernizowany basen.
Wstępne kwalifikacje przeszły także dwa projekty z gminy Piątnica. „Więcej nas łączy niż dzieli” to promocja kultury lokalnej i historii, która przewiduje m.in. stworzenie w miejsce dotychczasowego Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy – Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Piątnicy oraz współpracę z samorządem Novoselica na Ukrainie w podejmowaniu różnorodnej aktywności w zakresie priorytetu.
Drugi projekt „Podniesienie poziomu bezpieczeństwa i ochrony mieszkańców” – przewiduje wyposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych w nowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz mieszkańców w czujniki dwutlenku węgla, dymu i gazu, realizowany w samorządem Korolevo na Ukrainie. Wartość obu przedsięwzięć to ponad 4 miliony Euro.
Na liście wstępnie zaakceptowanych koncepcji do Projektów Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 znalazły się także dwa wnioski łomżyńskiego szpitala i jeden łomżyńskiego pogotowia dotyczący podniesienie jakości i dostępności usług w zakresie ratownictwa medycznego. Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży chce współpracować z Białorusią – także szpitalem w Grodnie – m.in. w celu poprawę dostępności do specjalistycznych usług medycznych w dziedzinie chorób urologicznych.
Z regionu do zaproszeni do składania pełnych wniosków są także: Zambrów (dwa projekty), gminy Grajewo i Szumowo (po jednym projekcie) oraz Narwiański Park Narodowy.