Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Przyjaźń z Euro-dotacji

Miasto, okoliczne gminy, szpital i pogotowie liczą, że uda im się zarobić na przygranicznej współpracy polsko-białorusko-ukraińskiej. Region Łomży po raz pierwszy został włączony do obszarów przygranicznych i od razu złożono około 20 pomysłów wspólnych międzynarodowych przedsięwzięć, które będą zrealizowane jeśli Unia Europejska pokryje 90% ich kosztów. Póki co pierwszą przeszkodę do tych środków pokonało 14 koncepcji, dla których do końca czerwca trzeba przygotować pełne aplikacje.

W ubiegłym tygodniu obradowała Komisja Wyboru Projektów Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, która oceniała koncepcje w ramach pierwszego naboru wniosków dotyczących bezpieczeństwa i dziedzictwa.  Na pierwszy z nich złożono blisko 250 koncepcji, a na drugi jeszcze o 100 więcej. Już na tym etapie odrzucono co drugi z wniosków, a te które przeszły dalej opiewają na kwoty niemal 10-krotnie wyższe niż podwyższona do maksimum dostępna pula środków do podziału. Niemniej samorządowych z Łomży i regionu liczą, że uda im się pokonać konkurencję i zrealizować planowane przedsięwzięcia. 

Łomża i Kołomyja

Miasto Łomża występuje jako miasto partnerskie w projekcie złożonym przez Kołomyję na Ukrainie. Projekt pod nazwą „KoLomza: Tajemnice starych miast europejskich”  szacowany jest na ponad 6,3 mln zł, przy czym na jego realizację w Łomży przewidziano niespełna 1,9 mln.
Gmina Łomża, której z czterech złożonych pomysłów trzy przeszły pomyślnie pierwszą selekcję, zyski na transgranicznej współpracy szacuje nawet na ok. 10 mln zł. Dopuszczono do składania pełnych wniosków koncepcję projektu „Razem bezpieczniej – rozwój potencjału służb ratowniczych gminy Łomża i rejonu iwiejskiego”, która obejmuje m.in. zakup dwóch średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i wozu ciężkiego dla OSP gm. Łomża, instalację monitoringu z kamerami i czujnikami w wybranych OSP, oraz szkolenia i ćwiczenia strażaków. 
Drugi projekt ma na celu ochronę środowiska i przewiduje kompleksową modernizację stacji uzdatniania wody w Jarnutach i Siemieniu Nadrzecznym we współpracy z Czechowszczyzną koło Grodna. Trzecia koncepcja Biblioteki Publicznej Gmina Łomża - dotyczy budowy sali gimnastycznej, dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, z oddziałem bibliotecznym w Jarnutach, i wymianę sportową dzieci i młodzieży ze Lwowem, gdzie w ramach projektu miałby zostać zmodernizowany basen. 
Wstępne kwalifikacje przeszły także dwa projekty z gminy Piątnica. „Więcej nas łączy niż dzieli” to promocja kultury lokalnej i historii, która przewiduje m.in. stworzenie w miejsce dotychczasowego Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy – Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Piątnicy oraz współpracę z samorządem Novoselica na Ukrainie w podejmowaniu różnorodnej aktywności w zakresie priorytetu. 
Drugi projekt „Podniesienie poziomu bezpieczeństwa i ochrony mieszkańców” – przewiduje wyposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych w nowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz mieszkańców w czujniki dwutlenku węgla, dymu i gazu, realizowany w samorządem Korolevo na Ukrainie. Wartość obu przedsięwzięć to ponad 4 miliony Euro. 

Na liście wstępnie zaakceptowanych koncepcji do Projektów Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 znalazły się także dwa wnioski łomżyńskiego szpitala i jeden łomżyńskiego pogotowia dotyczący podniesienie jakości i dostępności usług w zakresie ratownictwa medycznego. Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży chce współpracować z Białorusią – także szpitalem w Grodnie – m.in. w celu poprawę dostępności do specjalistycznych usług medycznych w dziedzinie chorób urologicznych. 

Z regionu do zaproszeni do składania pełnych wniosków są także: Zambrów (dwa projekty), gminy Grajewo i Szumowo (po jednym projekcie) oraz Narwiański Park Narodowy.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę