Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@
tekst płatny

Panele, parkiet, deski warstwowe - zalety i wady

Wybór właściwego materiału na podłogę nie jest prosty, zwłaszcza że oferta jest szeroka i zarówno pośród paneli, parkietu, jak i desek warstwowych można znaleźć optymalne rozwiązanie dla domu. Każdy z produktów ma jednak swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru.

Panele zalety oraz wady
Największą zaletą paneli jest ich szybki i nieskomplikowany montaż. Każdy, nawet laik będzie w stanie sam, bez trudu ułożyć panele. Zwłaszcza, że nie ma potrzeby używania specjalistycznych narzędzi, a podłoga zaraz po ułożeniu jest gotowa do użytkowania.

Panele można układać niemal na każdym rodzaju podłoża. Najważniejsze, aby było ono równe. Panele można układać również na ogrzewaniu podłogowym.

Panele występują w tak zróżnicowanej kolorystyce i fakturze, że nawet najbardziej wymagający klient znajdzie panele, które będą mu odpowiadać. Zwłaszcza, że na rynku budowlanym można wybrać panele, które imitują inne struktury, terakotę, gres, czy drewno. Ich zaletą jest również łatwa konserwacja i codzienna pielęgnacja.

Ponadto panele sprawdzają się w przypadku ogrzewania podłogowego w domu jednorodzinnym lepiej, niż deski i parkiety.

Największą wadą natomiast jest ich słabsza wytrzymałość w stosunku do parkietu, czy desek. Nie można ich odnawiać, cyklinować, czy lakierować.

Są mało odporne na wilgoć, dlatego nie są wskazane do pomieszczeń o zwiększonej ilości wilgoci. Słabo również izolują akustycznie, dlatego dość mocno przenoszą odgłosy kroków.

Parkiet- zalety i wady
Parkiet zyskuje największe uznanie za naturalny wygląd oraz swoją niepowtarzalność, zarówno pod względem struktury, jak i barwy.

Drewno jest materiałem miłym w dotyku oraz ciepłym, dlatego też dobrze izoluje ciepło. Jest trwałe, można je odnawiać, cyklinować i lakierować kiedy zacznie gorzej wyglądać.

Parkiet w odróżnieniu od paneli, nie przyciąga kurzu, dlatego wskazany jest dla alergików.

Minusem jest fakt, że do ułożenia parkietu potrzebny jest fachowiec, ponieważ układanie wymaga doświadczenia i precyzji. W związku z tym pojawiają się dodatkowe koszty montażu. Sam materiał również jest drogi.

Parkiet jest mało odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie jest również polecany do ogrzewania podłogowego.

Deski warstwowe- zalety i wady
Deski warstwowe są bardzo przyjemne z wyglądu, jak również w użytkowaniu. Wyglądają bardzo naturalnie, dlatego polecane są dla osób bardziej wymagających.

W odróżnieniu od desek litych, drewno w deskach warstwowych nie kurczy się i nie rozszerza. Również nie skrzypi podczas chodzenia.

Montaż jest łatwy oraz szybki. Można zastosować montaż klejony lub tzw. podłogę pływającą, czyli montaż bez użycia kleju. Elementy podłogi łączone są za pomocą zatrzaskującego się łącza. Po ułożeniu podłoga nie jest przytwierdzona ani do podłoża, ani do ściany i swobodnie leży na podkładzie. Stąd nazwa podłoga pływająca. Technika szybka, łatwa i czysta. Podczas chodzenia podłoga daje jednak pogłos. Jeśli użytkownicy nie chcą uzyskać efektu pogłosu, zaleca się zastosowanie montażu na klej, ponieważ jest to jedyny sposób na pozbycie się pogłosu.

Niewątpliwą zaletą jest fakt, że deski warstwowe zaraz po ułożeniu są gotowe do użytku. Tylko w przypadku montażu klejonego należy odczekać odpowiednią ilość czasu wskazaną przez producenta.

Deski wykończone są fabrycznie, dlatego nie wymagają cyklinowania i lakierowania. Natomiast możliwe jest ich odnawianie.

Deski warstwowe nadają się na ogrzewanie podłogowe. W przeciwieństwie do parkietu, tylko warstwa wierzchnia wykonana jest ze szlachetnego drewna europejskiego lub egzotycznego. Cena jest dosyć wysoka, zwłaszcza że nie jest to klasyczne drewno.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę