Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Narysują nam nowy dworzec, tu gdzie założyliśmy park

Główne zdjęcie
Tu ma znajdować się nowy dworzec autobusowy Łomży

Miasto Łomża ogłosiło konkurs na opracowanie dokumentacji technicznej na budowę centrum przesiadkowo – komunikacyjnego, czyli nowego miejskiego dworca autobusowego. W stosunku do obecnego byłby on kilkakrotnie mniejszy. Zajmowałby jedynie obecny wjazd na dworzec i zielony skwer jaki jest pomiędzy nim a wiatą hali targowej. Niespełna dwa lata temu te same władze miasta w tym miejscu zleciały założenie „zieleńca” i planowały budowę... pomnika.

Koncepcja zagospodarowania terenu obecnego dworca autobusowego u zbiegu Legionów i Sikorskiego w Łomży (opracowanie z października 2015 r.)
Koncepcja zagospodarowania terenu obecnego dworca autobusowego u zbiegu Legionów i Sikorskiego w Łomży (opracowanie z października 2015 r.)
Nowy dworzec autobusowy Łomży - inna koncepcja stanowisk
Nowy dworzec autobusowy Łomży - inna koncepcja stanowisk
Tak w kwietniu 2015 roku władze miasta rysowały park, na którym teraz widzą perony dla autobusów
Tak w kwietniu 2015 roku władze miasta rysowały park, na którym teraz widzą perony dla autobusów

Przedmiotem obecnego miejskiego zamówienia jest opracowanie dokumentacji technicznej na budowę centrum przesiadkowo – komunikacyjnego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz pełnieniem nadzoru autorskiego w trakcie realizacji inwestycji. Poza nowym budynkiem dworca o pow. ok. 300 m2 z kasą biletową, poczekalnią, łazienkami i dwoma pomieszczeniami na małą gastronomię, zlecenia będzie obejmowało także zaprojektowanie węzła przesiadkowego, „aby jednocześnie mogło na stanowiskach oraz w obrębie dworca przebywać minimum 14 autobusów”, ok. 200 m drogi łączącej ul. Dworcową i ul. Sikorskiego oraz  prawdziwy utwardzony parkin, w miejscu gdzie dziś jest parking ziemno-błotny na działce po drugiej stronie ul. Dworcowej.

"Środki publiczne powinny być wydawane z rozsądkiem"
Miasto przedstawiając podstawowe wytyczne do projektowania udostępniło także koncepcję zagospodarowania całego obecnego terenu dworca autobusowego. Okazuje się, że nowy dworzec zajmuje właściwie jedynie wjazd na obecny dworzec oraz teren, na którym niespełna dwa lata temu,  prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski polecił założyć mini park. Tamto zlecenie prezydenta wzbudziło wielkie zdziwienie, także niektórych miejskich urzędników, bo wówczas jeszcze Łomża znajdował się w trakcie wyłaniana partnera, który miałby zagospodarować cały ten teren. Pomysł realizacji - jak mówiono kilka lat temu „nowego centrum Łomży” - w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zapoczątkował jeszcze prezydent Mieczysław Czerniawski, ale ostatecznie nie doszedł do realizacji. Teraz miasto samodzielnie chce zbudować centrum przesiadkowo – komunikacyjne, na którego plany ogłoszono teraz przetarg, a resztę obecnego dworca sprzedać prywatnym inwestorom pod zabudowę komercyjną handlowo – usługową. Rysując nowy dworzec projektanci mają uwzględnić taki właśnie charakter tego terenu i przewidzieć powiązania „szczególnie w odniesieniu do układu komunikacyjnego”.

zobacz: Postawmy pomnik, a negocjacje niech poczekają?

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę