Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Psycholog Renata Szymańska nowym dyrektorem WOPiTU

Główne zdjęcie
Renata Szymańska, dyrektor WOPiTU w Łomży (fot. Adam Szymański)

- Startowałam pierwszy raz w życiu na stanowisko dyrektorskie i wygrałam - miałam tylko jednego kontrkandydata, a siedmioosobowa komisja z Bogdanem Dyjukiem z Urzędu Marszałkowskiego na czele wysłuchała przez pół godziny, jak przedstawiałam strategię rozwoju Wojewódzkiego Ośrodka Terapii i Uzależnień na najbliższe sześć lat – dzieli się wrażeniami na gorąco zwyciężczyni Renata Szymańska (lat 50), psycholog od pięciu lat kierująca poradnią uzależnień i współuzależnienia w ośrodku przy Rybakach, który w 2016 r. miał około 750 pacjentów dochodzących (plus leczący się na oddziale stacjonarnym, liczącym maksymalnie 30 łóżek). - To jest czas finansowo niepewny, bo wchodzi w życie ustawa, lokująca WOPiTU poza siecią szpitali. Trzeba zawalczyć o punkty NFZ.

Wojewódzki Ośrodek Terapii i Uzależnień w Łomży powstał w lutym 1992 r., w czerwcu dokonano oficjalnego otwarcia, zaś nowa dyrektor WOPiTU Renata Szymańska podjęła w listopadzie pracę. Przejmuje stery placówki, podlegającej Urzędowi Marszałkowskiemu w Białymstoku, po jej twórcy Pawle Kołakowskim, który wytłumaczył rezygnację z kierowania WOPiTU względami osobistymi. 
Renata Szymańska pochodzi z okolic Nowogrodu. Absolwentka Liceum Medycznego w Łomży, które mieściło się przy Wiejskiej, jest z pierwszego wykształcenia pielęgniarką. Ma dwa magisteria: tytuł magistra zarządzania uzyskała w Akademii Podlaskiej w Siedlcach, tytuł magistra psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. 4-letni  kurs podyplomowy ukończyła z psychoterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim w Łodzi. Uczestniczyła też w licznych kursach zawodowych i szkoleniach, podnosząc kwalifikacje osoby pracującej w lecznictwie odwykowym. - Naszą propozycję leczniczo-terapeutyczną trzeba będzie rozszerzyć o nowe świadczenia – planuje nowa dyrektor ośrodka „na Rybakach”, jak potocznie określa się placówkę, leczącą alkoholików i narkomanów oraz hazardzistów i seksoholików. - Dużo życzliwości okazują nam urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego. Zmienimy siedzibę, gdy dostaniemy po przebudowie stary budynek po szpitalu zakaźnym przy ul. Marii Skłodowskiej–Curie, gdzie toczą się przygotowania do termomodernizacji. Sytuacja finansowa WOPiTU nie jest dobra, co widzę z dokumentacji przejrzanej przed konkursem. Dobrze, że zapisy nowej ustawy ok. roku nie będą dotyczyć psychiatrii i lecznictwa odwykowego...
Dyrektor Renata Szymańska, ceniona terapeutka, będzie kierowała około 35-osobowym zespołem, w tym ok. 15 doświadczonych, sprawdzonych terapeutów. Liczy, że razem stworzą nowe programy.  - Nowa dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży pani Renata Szymańska została powołana na swoje stanowisko na okres od 1. marca 2017 r. do 28. lutego 2023 r. - informuje Urszula Arter, rzeczniczka marszałka podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego. Zarząd Województwa Podlaskiego zaakceptował dzisiaj wyniki przeprowadzonego w miniony czwartek w Łomży konkursu i powołał Renatę Szymańską na stanowisko dyrektora łomżyńskiej placówki. 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę