poniedziałek, 18 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Jacek Żalek bezprawnie wykorzystał zdjęcie w kampanii wyborczej. Prawomocny wyrok

Poseł Polski Razem Jacek Żalek musi zapłacić za bezprawne wykorzystanie fotografii w kampanii wyborczej z 2011 roku. To efekt sądowego sporu, jaki politykowi wytoczył autor zdjęcia Leon Stankiewicz.

W 2007 roku uwiecznił on powitanie Jacka Żalka z Bronisławem Komorowskim i Jerzym Buzkiem. Na prośbę posła przekazał mu fotografię do domowego archiwum. Cztery lata później podczas kampanii wyborczej zdjęcie pojawiło się na bilbordach, ulotkach i na internetowej stronie Jacka Żalka, który startował do parlamentu z list Platformy Obywatelskiej. Zdaniem fotoreportera zdjęcie wykorzystano bez umowy i bez jego zgody, dlatego domagał się za to wypłaty prawie 20 tysięcy złotych.

Sąd pierwszej instancji przyznał mu rację, ale jedynie w zakresie wykorzystania zdjęcia w internecie i nakazał pozwanemu posłowi zapłatę jedynie 240 złotych, natomiast pokrzywdzony fotoreporter miał pokryć przekraczające 3 tysiące złotych koszty sądowe. Sąd Apelacyjny zmienił ten wyrok na korzyść fotoreportera i nakazał posłowi zapłatę 2,5 tysiąca złotych, a koszty procesu przypisał każdej ze stron sporu. Wyrok jest prawomocny.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0