sobota, 17 marca 2018 napisz DONOS@

Chrzanowski rusza na bój z forumowiczami 4lomza.pl... znowu

Jak poinformowało Radio Nadzieja prezydent Łomży ponownie złożył w prokuraturze wniosek o ustalenie i ściganie internautów rzekomo pomawiających go „na forum internetowym jednego z łomżyńskich portali”. Informacje te potwierdza prokurator Maria Kudyba z Prokuratury Okręgowej w Łomży. - Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Łomży wpłynęło dzisiaj i dotyczy wpisów z portalu 4lomza.pl – mówi prokurator Kudyba. - To świeża sprawa i prokurator będzie musiał zapoznać się z wnioskiem. Są odpowiednie procedury i sprawa wniosku musi być zgodnie z prawem przeprowadzona.

Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży
Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży

Jak wynika z informacji Radia Nadzieja chodzić ma „o 10 obraźliwych i sugerujących popełnienie przestępstwa komentarzy” wpisanych w ciągu ostatniego miesiąca, które miały prezydenta Chrzanowskiego narazić „jako funkcjonariusza publicznego na utratę zaufania” m.in. poprzez sugerowanie popełnienia przestępstw „nepotyzmu oraz defraudacji środków publicznych”.

To już drugi taki wniosek prezydenta Mariusza Chrzanowskiego w którym domaga się ścigania internautów. Poprzedni złożył we wrześniu 2015 roku. Z 13 wówczas wskazanych wpisów trzy, pochodzące od jednego autora, były umieszczone na forum 4lomza.pl. Po kilku miesiącach prowadzenia śledztwa Prokuratura Rejonowa w Łomży umorzyła je. W zdecydowanej większości wypadków powodem umorzenia było niewykrycie autorów wpisów – tak było m.in. w sprawie wpisów z forum 4lomza.pl. W przypadkach komentarzy pod artykułami na innym portalu, choć śledczy ustalili numery IP komputerów z których ich dokonano, postępowanie umorzono z uwagi na brak interesu społecznego do kontynuowania ścigania z urzędu.
- Prokurator ustalił, że określone numery IP są przypisane do określonych abonentów, ale nie ustalił, kto zamieścił wpisy i czy one zawierają treści pomawiające – mówiła wówczas prokurator Kudyba dodając, że jedna z tych osób powiedziała, że dokonała wpisu w ramach dopuszczalnej obywatelom krytyki działania władzy, a inne osoby wskazywały, że komputery z których miano dokonać wpisów są dostępne dla wielu użytkowników.

We wrześniu ubiegłego już roku usiłowaliśmy dociec czy prezydent Chrzanowski, który w mediach zapowiadał, że zamierza skorzystać z możliwości wniesienia prywatnego aktu oskarżenia przeciwko osobom pomawiającym go, skierował sprawy do sądu. Ratusz po tygodniach zwlekania odpowiadał, że „kwestia pozwów przeciwko osobom, które pomawiały Pana Mariusza Chrzanowskiego jest jego prywatną sprawą” i odsyłał do niego po informacje w tej sprawie. Od tamtej pory prezydent Łomży nie zorganizował jednak konferencji prasowej na której można by było zapytać go o to bezpośrednio. 

Pomawianie to przestępstwo z art. 212 Kodeksu Karnego:
§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. 
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. 
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego. 
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.


161121091207.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0