Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

NSA zdecydował o referendum regionalnym ws. lotniska w Podlaskiem

W Podlaskiem ma się odbyć referendum w sprawie budowy regionalnego lotniska - zdecydował o tym we wtorek (29.11) Naczelny Sąd Administracyjny. Uchylił też przy tym orzeczenie sądu wojewódzkiego, który oddalił skargę pomysłodawców takiego głosowania. Na referendum nie zgodził się dwa lata temu sejmik województwa podlaskiego, ale pomysłodawcy głosowania złożyli skargę do sądu administracyjnego. Chodziło o przekroczony, miesięczny termin na rozpoznanie przez sejmik takiego wniosku, popartego kilkudziesięcioma tysiącami podpisów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku trzy razy oddalał skargę pomysłodawców referendum. Dwa wcześniejsze orzeczenia NSA uchylał i sprawę zwracał do ponownego rozpoznania. 
We wtorek zaskarżone orzeczenie WSA z maja tego roku uchylił, ale też - jak poinformował wydział informacji sądowej NSA - zarządził przeprowadzenie referendum wojewódzkiego, na wniosek mieszkańców, "w przedmiocie budowy w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego".
"Wygraliśmy przed NSA i referendum się odbędzie(...). NSA obalił tym samym wyrok WSA wraz z jego wykładnią, przyznając rację wnioskodawcom" - skomentował na gorąco Paweł Myszkowski, przedstawiciel komitetu referendalnego.
"Zobaczymy, jakie będzie uzasadnienie. Przeprowadzenie takiego referendum to będzie dla samorządu duży koszt" - przyznał marszałek województwa Jerzy Leszczyński. Zaznaczył, że jeśli chodzi o samą ewentualną budowę lotniska regionalnego, to bez pieniędzy z zewnątrz samorząd nie byłby w stanie tego udźwignąć.
Jerzy Leszczyński przypomniał, że trwają przygotowania do budowy w regionie małych lotnisk - w Suwałkach i Białymstoku.

Pytanie, które komitet chce w tym głosowaniu zadać, brzmi: "Czy jest Pan/Pani za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?"
Już kilka lat temu władze samorządowe województwa podlaskiego podjęły decyzję o rezygnacji z budowy regionalnego lotniska, tłumacząc to kosztami inwestycji przy braku unijnego dofinansowania i oceniając przy tym, iż będzie trzeba do jego funkcjonowania dokładać. To po tej decyzji grupa zwolenników budowy lotniska podjęła inicjatywę referendalną, uważając, że o potrzebę takiej inwestycji trzeba zapytać mieszkańców.
Po ostatnich wyborach parlamentarnych w zarządzie województwa podlaskiego doszło do zmian (marszałek województwa Mieczysław Baszko został posłem PSL), ale nowy marszałek Jerzy Leszczyński (PSL) podtrzymał stanowisko, że samorząd nie ma w planie budowy regionalnego portu lotniczego. On również powoływał się na nieopłacalność takiej inwestycji, podając przykłady kilku takich lotnisk w Polsce.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę