poniedziałek, 23 października 2017 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Sokolnik pomoże płoszyć ptaki w Wysokiem Mazowieckiem

Przez dwa tygodnie gawrony i kawki w parkach Wysokiego Mazowieckiego płoszone będą przez ptasie drapieżniki. Z pomocy sokolnika i jego ptaków władze miasta zdecydowały się skorzystać, kiedy nie przyniosły oczekiwanych efektów inne sposoby pozbycia się uciążliwego ptactwa.

Nocne gawrony przy ul. Mikołaja Kopernika (fot. Marek Maliszewski/4lomza.pl)
Nocne gawrony przy ul. Mikołaja Kopernika (fot. Marek Maliszewski/4lomza.pl)

Cała akcja rozłożona będzie na kilka etapów - jesienne wypłaszanie ptaków z terenu miasta, usunięcie wszystkich ich gniazd i dłuższe płoszenie wiosenne, aby zniechęcić ptaki, które przylecą po zimie do osiedlania się.

Władze miasta mają nadzieję, że praca sokolnika przyniesie efekty. Jednak przykład Zambrowa, gdzie sokolnik pracował w podobny sposób w 2015 r. świadczy, że są one krótkotrwałe i ptaki wracają na swoje siedliska. Dlatego w Wysokiem Mazowieckiem zdecydowano się na praktykowane wcześniej przycinanie gałęzi drzew tak, by uniemożliwić gawronom budowanie na nich gniazd.

Z ptakami z rodziny krukowatych można na obszarach miejskich "walczyć" od połowy października do końca lutego, poza tym okresem są one i ich gniazda pod ochroną.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0