Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 maja 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Wyniki konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego

Położona w Zwierżanach w gminie Sidra zagroda zdobyła I miejsce w tegorocznej edycji Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. W skład zagrody wchodzi budynek mieszkalny i inwentarski, stodoła, spichlerz oraz żuraw studzienny. Jej właściciele, Marzenna i Piotr Horsztyńscy, poza dyplomem i pamiątkową tabliczką dokumentującą zwycięstwo, odebrali także nagrodę pieniężną - 6 tysięcy złotych.

Przez 11 lat, dzięki konkursowi, jurorzy udokumentowali ponad 800 drewnianych budynków, a tylko w 2016 roku ponad 50, zgłoszonych przez 37 właścicieli z 25 gmin. "Pozytywny efekt tej rywalizacji to również fakt, ze coraz częściej dawny wygląd i wystrój obiektów zachowują lub odtwarzają także nowi właściciele, nawet jeśli pochodzą z innych rejonów Polski" - zauważa dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego Anatol Wapp.

W tegorocznej edycji konkursu jurorzy przyznali także 4 drugie nagrody po 3 tysiące złotych, 3 trzecie po 1,6 tysiąca i 10 wyróżnień po 500 złotych każde. Najwięcej zgłoszeń, bo 10, wpłynęło z powiatu hajnowskiego, a w konkursie, poza najliczniej zgłoszonymi domami mieszkalnymi, jurorzy oceniali także 3 stodoły, 9 spichlerzy, 4 budynki inwentarskie, młyn wodny, dom ludowy i budynek dawnej dróżnicówki.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę