niedziela, 22 października 2017 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Wyniki konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego

Położona w Zwierżanach w gminie Sidra zagroda zdobyła I miejsce w tegorocznej edycji Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. W skład zagrody wchodzi budynek mieszkalny i inwentarski, stodoła, spichlerz oraz żuraw studzienny. Jej właściciele, Marzenna i Piotr Horsztyńscy, poza dyplomem i pamiątkową tabliczką dokumentującą zwycięstwo, odebrali także nagrodę pieniężną - 6 tysięcy złotych.

Przez 11 lat, dzięki konkursowi, jurorzy udokumentowali ponad 800 drewnianych budynków, a tylko w 2016 roku ponad 50, zgłoszonych przez 37 właścicieli z 25 gmin. "Pozytywny efekt tej rywalizacji to również fakt, ze coraz częściej dawny wygląd i wystrój obiektów zachowują lub odtwarzają także nowi właściciele, nawet jeśli pochodzą z innych rejonów Polski" - zauważa dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego Anatol Wapp.

W tegorocznej edycji konkursu jurorzy przyznali także 4 drugie nagrody po 3 tysiące złotych, 3 trzecie po 1,6 tysiąca i 10 wyróżnień po 500 złotych każde. Najwięcej zgłoszeń, bo 10, wpłynęło z powiatu hajnowskiego, a w konkursie, poza najliczniej zgłoszonymi domami mieszkalnymi, jurorzy oceniali także 3 stodoły, 9 spichlerzy, 4 budynki inwentarskie, młyn wodny, dom ludowy i budynek dawnej dróżnicówki.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0