niedziela, 17 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Białostocki sąd przedłużył areszt Czeczenów oskarżonych o wspieranie ISIS

Białostocki sąd przedłużył o kolejne trzy miesiące areszt czterech Czeczenów oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) - poinformowało biuro prasowe Sądu Okręgowego w Białymstoku. Terminu rozpoczęcia procesu jeszcze nie ma.

Na początku września akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu z Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Czterem obywatelom Rosji deklarującym narodowość czeczeńską zarzuca ona, że działali w zorganizowanej grupie przestępczej i gromadzili pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez ISIS. W zarzutach jest mowa o blisko 9 tys. euro. Grupa miała też rekrutować bojowników na tzw. dżihad, organizować i kupować sprzęt paramilitarny. W śledztwie mężczyźni nie przyznali się, ale składali wyjaśnienia.

Według informacji z wydanego dwa tygodnie temu komunikatu Prokuratury Krajowej, grupa działała od maja do października 2014 roku w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce, a także w Turcji. Do aktów terrorystycznych miało dochodzić na terytorium Syrii i Iraku. Oskarżonym grozi do 12 lat więzienia. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Białymstoku, który na razie nie wyznaczył terminu rozpoczęcia procesu. Od zatrzymania przez ABW na początku 2015 roku, Czeczeni są aresztowani; teraz trzem z nich sąd areszt przedłużył do połowy grudnia, czwartemu - do końca stycznia.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0