Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 maja 2021 napisz DONOS@

Ochrona bociana białego w dolinach rzek Polski wschodniej

Główne zdjęcie
fot. ŁPKDN

- Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi jako drugi ze 120 parków krajobrazowych w Polsce jest współbeneficjentem projektu, realizowanego ze środków Unii Europejskiej LIFE 2015 pod nazwą „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych Polski wschodniej” - cieszy się dyrektor ŁPKDN Mariusz Sachmaciński. - W projekcie, którego wartość wynosi ponad 1 milion 419 tysięcy Euro, biorą udział także: Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Biebrzański Park Narodowy. Nasz Park Doliny Narwi będzie realizował zadania na terenie Natura 2000 - Przełomowa Dolina Narwi o wartości prawie 126 tysięcy Euro. Z pozyskanych funduszy rozbudujemy i wyposażymy Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt i poprzenosimy gniazda z miejsc niebezpiecznych dla bocianów.

fot. ŁPKDN
fot. ŁPKDN
fot. Zbigniew Biernacki
fot. Zbigniew Biernacki
fot. Zbigniew Biernacki
fot. Zbigniew Biernacki
fot. Zbigniew Biernacki
fot. Zbigniew Biernacki
fot. Zbigniew Biernacki
fot. Zbigniew Biernacki
fot. Zbigniew Biernacki
fot. Zbigniew Biernacki

- Podniesienie standardów podstawowej opieki nad ptakami, przebywającymi w ośrodku Parku w Drozdowie, pragniemy osiągnąć przez remont i rozbudowę woliery, izolatki i kojca dla bocianów, a także zakup gniazda i odchowalnika dla młodych ptaków, czterech  klatek transportowych i stołu zabiegowego – wylicza dyrektor Sachmaciński. - Kupimy urządzenia do dezynfekcji, lampy UV, autoklaw, urządzenie myjące - generator ozonu, meble do ptasiego ambulatorium, szafę chłodniczą. Dzięki pieniądzom z projektu „Ochrona bociana”, wyposażenie polepszy się o osuszacz powietrza, wagę, mikroskop stetoskopowy i biologiczny, USG walizkowe i sprzęt do poskramiania bocianów. 

W gnieździe - łapa bociania

Przyrodnicy wytypują 20 najbardziej konfliktowych miejsc rozrodu - gniazd do przeniesienia na słupy betonowe, zabezpieczające gniazda przed drapieżnikami, zwłaszcza kuną domową. Następne 20 gniazd, zlokalizowanych dotychczas na stacjach transformatorowych, przeniesione zostanie na platformy ograniczające śmiertelność ptaków na skutek porażenia prądem. Do obserwacji populacji bociana białego w Dolinie Narwi wybudowana zostanie nowa platforma widokowa z urządzeniami optycznymi. Ptaki będzie można oglądać online na stronie internetowej Parku oraz oficjalnej stronie projektu LIFE15 NAT/PL/000728, dzięki kamerze skierowanej na gniazdo bocianie. - Z myślą o młodych odbiorcach projektu zrealizujemy na terenie siedziby ŁPKDN ścieżkę aktywnej edukacji – zapowiada dyrektor Parku Doliny Narwi. - Zaprosimy ich do udziału w konkursie fotograficznym.
Realizacja projektu wymaga prowadzenia monitoringu ok. 50 miejsc gniazdowania bocianów przez 10 lat. Posłużą temu zakupione 2 lunety, 2 lornetki, aparat fotograficzny i laptop. Na bieżąco będą pojawiać się wyniki prac monitoringowych. - Każdego roku w marcu będziemy zapraszać bociany do gniazd w dolinie Narwi przez kultywowanie tradycji dawnych mieszkańców Polski wschodniej, polegającej na wkładaniu do gniazd ciastek w kształcie łapy bocianiej - kontynuuje. - Serdecznie zapraszamy do wspólnego kontynuowania tradycji przodków i udziału w imprezie „Busłowe łapy".

W przyszłości – baza gniazd GIS
Realizowany z partnerami projekt ochrony bociana białego w 7 dolinach rzek wschodniej Polski, zdaniem przyrodników, przyniesie wiele rezultatów. Przede wszystkim, będzie to zabezpieczenie 400 zagrożonych i konfliktowych miejsc lęgowych bociana. Nastąpi ograniczenie śmiertelności bocianów na skutek porażeń prądem, poprzez zabezpieczenie 110 stacji transformatorowych, 80 stanowisk odłącznikowych oraz 80 stanowisk rozgałęźnych oraz zmniejszenie kolizji, poprzez zabezpieczenie czterech odcinków linii 110 kV, przecinających doliny rzeczne. Zahamowany ma być spadek tolerancji społeczeństwa w stosunku do bociana białego, zwiększenie wiedzy na temat ochrony tego gatunku poprzez szkolenia, edukację, zabezpieczanie konfliktowych gniazd i przekaz online z gniazda. Zwiększy się bezpieczeństwo ludzi i efektywność interwencji dla ochrony gniazd bociana białego, w związku z zakupem specjalistycznego samochodu terenowego z podnośnikiem koszowym oraz realizacją 5 szkoleń. Zostanie stworzona baza danych GIS gniazd bociana białego. Podniesione będą standardy podstawowej opieki i leczenia chorych i rannych bocianów, dzięki remontom i wyposażeniu dwóch ośrodków rehabilitacji. Wieloletnie śledzenie zmian populacji lęgowej bociana białego w dolinach 7 największych rzek we wschodniej Polsce (10 obszarów Natura 2000) pomoże określić zachodzące zjawiska i zdefiniować najważniejsze zagrożenia.

Opr. Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę