sobota, 21 października 2017 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Rolnicy będą mogli liczyć na wsparcie finansowe Komisji Europejskiej w związku z ASF

Rolnicy, którzy będą chcieli ograniczyć produkcję trzody chlewnej bądź ją podtrzymać na terenach, gdzie wystąpił wirus ASF, będą mogli liczyć na pomoc finansową Komisji Europejskiej - poinformował w piątek (2.09) na konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. W czwartek w Brukseli z komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem o sytuacji w Polsce w związku z występowaniem wirusa ASF rozmawiali szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz wiceminister Jacek Bogucki. W spotkaniu brał też udział zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Jacek Bogucki w piątek, relacjonując spotkanie z komisarzem poinformował, że Komisja Europejska zapewniła, że Polska będzie mogła liczyć na pomoc finansową na walkę z wirusem ASF oraz na wsparcie dla rolników, którzy chcieliby dobrowolnie ograniczyć produkcję świń, bądź ją utrzymać na terenach, gdzie wystąpił wirus ASF.

"Udało się uzyskać zapewnienie, że będziemy mogli w większym stopniu oczekiwać, uzyskiwać pomoc finansową KE na zwalczanie tej choroby, na ograniczanie jej skutków poprzez wsparcie dla gospodarstw, które dobrowolnie zrezygnują z produkcji trzody chlewnej, a z drugiej strony na wsparcie dla gospodarstw, które będą chciały kontynuować produkcję, po to, by mogły spełnić bardzo dokładne i jednoznaczne wymagania co do zabezpieczenia gospodarstw przed przedostaniem się wirusa" - powiedział wiceminister.

Dopytywany o szczegóły tej pomocy i o to, ile mogłaby ona wynosić, Jacek Bogucki poinformował, że resort przygotował "wstępny zarys programu pomocowego", który będzie dyskutowany z Komisją w przyszłym tygodniu.

Wyjaśnił, że przykładowo rekompensaty za ograniczenie produkcji mogłyby otrzymywać gospodarstwa posiadające do 200 sztuk świń.

Wiceminister ocenił, że m.in. w zależności od tego, ilu rolników chciałoby przystąpić do takiego programu, wsparcie z UE mogłoby sięgać od kilkunastu do kilkudziesięciu mln euro.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0