Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 17 maja 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Rolnicy będą mogli liczyć na wsparcie finansowe Komisji Europejskiej w związku z ASF

Rolnicy, którzy będą chcieli ograniczyć produkcję trzody chlewnej bądź ją podtrzymać na terenach, gdzie wystąpił wirus ASF, będą mogli liczyć na pomoc finansową Komisji Europejskiej - poinformował w piątek (2.09) na konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. W czwartek w Brukseli z komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem o sytuacji w Polsce w związku z występowaniem wirusa ASF rozmawiali szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz wiceminister Jacek Bogucki. W spotkaniu brał też udział zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Jacek Bogucki w piątek, relacjonując spotkanie z komisarzem poinformował, że Komisja Europejska zapewniła, że Polska będzie mogła liczyć na pomoc finansową na walkę z wirusem ASF oraz na wsparcie dla rolników, którzy chcieliby dobrowolnie ograniczyć produkcję świń, bądź ją utrzymać na terenach, gdzie wystąpił wirus ASF.

"Udało się uzyskać zapewnienie, że będziemy mogli w większym stopniu oczekiwać, uzyskiwać pomoc finansową KE na zwalczanie tej choroby, na ograniczanie jej skutków poprzez wsparcie dla gospodarstw, które dobrowolnie zrezygnują z produkcji trzody chlewnej, a z drugiej strony na wsparcie dla gospodarstw, które będą chciały kontynuować produkcję, po to, by mogły spełnić bardzo dokładne i jednoznaczne wymagania co do zabezpieczenia gospodarstw przed przedostaniem się wirusa" - powiedział wiceminister.

Dopytywany o szczegóły tej pomocy i o to, ile mogłaby ona wynosić, Jacek Bogucki poinformował, że resort przygotował "wstępny zarys programu pomocowego", który będzie dyskutowany z Komisją w przyszłym tygodniu.

Wyjaśnił, że przykładowo rekompensaty za ograniczenie produkcji mogłyby otrzymywać gospodarstwa posiadające do 200 sztuk świń.

Wiceminister ocenił, że m.in. w zależności od tego, ilu rolników chciałoby przystąpić do takiego programu, wsparcie z UE mogłoby sięgać od kilkunastu do kilkudziesięciu mln euro.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę