Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

IPN planuje ekshumacje w miejscach, gdzie odkryto jamy grobowe

Odkryto szczątki pięciu osób i ślady jam grobowych, wskazujące na większą liczbę pochówków - to rezultaty badań sondażowych, przeprowadzonych w ramach śledztwa IPN w Białymstoku, dotyczącego zbrodni funkcjonariuszy UB w latach 1944-54. Planowane są ekshumacje. "Ponieważ ujawnione zostały jamy grobowe, na przyszły rok planowane są w tych miejscach prace ekshumacyjne" - poinformował PAP w czwartek szef pionu śledczego IPN w Białymstoku prok. Janusz Romańczuk. Zaznaczył, że jeszcze nie wiadomo, kiedy konkretnie takie ekshumacje mogą być tam przeprowadzone. IPN ocenia, że prace te powinny być kompleksowe i obejmować kilka graniczących ze sobą, prywatnych obecnie posesji oraz sąsiednią działkę miejską.

Kilkudniowe sondaże archeologiczne prowadzone były w okolicach cmentarza prawosławnego przy ul. Wysockiego w Białymstoku. Przeszukano w ten sposób dwie posesje prywatne oraz przylegające do nich nieużytki, które są działkami miejskimi. Chodziło o potwierdzenie informacji z relacji świadków i dokumentów archiwalnych, m.in. raportów wywiadu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość o tym, że w tych miejscach krótko po wojnie, wiosną i latem 1946 roku, pochowano ofiary zbrodni komunistycznych, popełnionych na terenie ówczesnego województwa białostockiego. Historyk z białostockiego oddziału IPN dr Marcin Zwolski zwraca uwagę, że w tym czasie były w tych miejscach okopy. W to miejsce czasem codziennie, czasem co kilka dni przyjeżdżał samochód, a osoby w mundurach zrzucały do dołów zwłoki, które przysypywano warstwą słomy, a potem piasku. Dodał, że informacje wywiadu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość dotyczące czasu, kiedy to się działo, pozwolą ukierunkować przyszłe identyfikacje szczątków, prowadzone w oparciu o badania DNA.

IPN prowadził wcześniej ekshumacje na terenie aresztu śledczego w Białymstoku
W ramach śledztw IPN w Białymstoku, dotyczących zbrodni funkcjonariuszy UB w tym mieście, wcześniej prowadzone były ekshumacje na terenie aresztu śledczego w Białymstoku. W ramach pierwszego postępowania, w kilku etapach prac ekshumacyjnych przeprowadzonych w latach 2013-2015, udało się na terenie dawnego ogrodu przy białostockim areszcie odnaleźć szczątki 385 osób, w tym kobiet i dzieci. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że większość ofiar pochodzi z czasu okupacji niemieckiej. Szczątki pierwszych ofiar udało się już zidentyfikować w oparciu o badania DNA.
W ramach drugiego śledztwa prowadzone były poszukiwania w piwnicy budynku administracyjnego aresztu gdzie - według przekazów historycznych - po wojnie wykonywano wyroki śmierci i grzebano niektóre ofiary zbrodni komunistycznych. Odkryto tam dotąd szczątki sześciu osób; cztery czaszki nosiły ślady postrzałów. Prokurator Romańczuk dodał, że kolejne prace w tych piwnicach planowane są na listopad tego roku.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę