środa, 22 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Rządowy zespół ds. ASF się zebrał

Wprowadzenie obowiązkowych świadectw weterynaryjnych dla świń, a także mandatów karnych dla osób nielegalnie przewożących dziki zapowiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas wczorajszego I posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, który tydzień wcześniej na jego wniosek powołała premier Beata Szydło.

I posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń (fot. MRiRW)
I posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń (fot. MRiRW)

- Powołanie Zespołu wynika z potrzeby analizy skutków społeczno-ekonomicznych związanych z występowaniem przypadków afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski -  powiedział minister Krzysztof Jurgiel i dodał, że przez Zespół zostaną przygotowane propozycje działań, wszystkich służb w celu wzmocnienia kontroli przemieszczania świń i produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych od świń, a także miejsc sprzedaży i obrotu tymi produktami. Wypracowane rozwiązania będą dotyczyć również zapobiegania nielegalnemu wwozowi świń i produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich oraz wsparcia monitorowania i zwalczania ASF u dzików.

Ministerstwo Rolnictwa w komunikacie po posiedzeniu zespołu podało także, że jego członkowie – przedstawiciele uczestniczących w jego pracach ministerstw i służb - zostali zobowiązani do przygotowania raportów dotyczących realizowanych przez nich zadań w sprawie łagodzenia skutków ASF oraz wniosków, których realizacja pozwoli na większą skuteczność w egzekwowaniu wymogów bioasekuracji. Raporty mają być przedstawione podczas kolejnego posiedzenia Zespołu.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0