Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 17 maja 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Policja przesłuchała mężczyznę podejrzanego o rozprzestrzenianie wirusa ASF

Sprawa dotyczy wykrytego w sierpniu ogniska choroby w miejscowości Rębiszewo Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie. Zatrzymany miał skupować niezbadane świnie oraz sprzedawać je nielegalnie po zawyżonych cenach. Sprawę przejmie teraz prokuratura - zapowiada Andrzej Baranowski z podlaskiej policji.

"Funkcjonariusze dotarli do osoby, która w konkretnym przypadku sprzedała prosięta. Ta osoba została przesłuchana, a materiały będą przekazane do zambrowskiej prokuratury rejonowej. Ona będzie podejmować dalsze czynności procesowe" - tłumaczy Andrzej Baranowski.

Niewykluczone, że podejrzany miał związek z wykrytymi w środę (10.08) kolejnymi dwoma przypadkami choroby. Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski poinformował o sprawie Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuraturę. Zapowiedział również wzmożone działania na terenach zagrożonych występowaniem wirusa ASF. "Wszystkie świnie były przez tego człowieka rozprowadzane w sposób nielegalny. Oprócz targowisk legalnych są tam również punkty nielegalne. Będę apelował do Komendanta Głównego Policji, by zwiększył liczbę funkcjonariuszy odpowiadających za monitorowanie takiego handlu. Będzie też więcej lekarzy weterynarii" - zapowiada Włodzimierz Skorupski.

W tym roku wykryto w Polsce sześć ognisk wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Choroba jest niegroźna dla ludzi, ale śmiertelna dla trzody. Znacznie ogranicza eksport mięsa z krajów zmagających się z wirusem ASF.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę