Diecezja Łomżyńska gotowa na Światowe Dni Młodzieży
- Kościół modli się różnymi językami, ma różne kolory skóry, jest w diasporze albo w kryzysie, ale Światowe Dni Młodzieży pokazują, że można doświadczać tego samego Boga w różnych zakątkach globu, również w Diecezji Łomżyńskiej – mówi ks. Jacek Czaplicki, podsumowując przygotowania do 6-dniowego pobytu 710 pielgrzymów z 10 krajów świata i 4 kontynentów. Przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem w Krakowie będą w diecezji spotykać się, modlić i bawić od czwartku, 21. lipca, do niedzieli, 24.lipca. Kulminację łomżyńską stanowi Festiwal Narodów w sobotę w Łomży.
Pielgrzymi zaczną do Diecezji Łomżyńskiej zjeżdżać się w środę, 20. lipca. Najwcześniej przyjadą młodzi z Salwadoru w Ameryce Południowej – trzy dni wcześniej, gdyż zależało im na zobaczeniu jezior na Mazurach. W czwartek goszczące parafie, dekanaty i samorządy – m.in. Łomży, Ostrołęki, Zambrowa, Grajewa, Wysokiego Mazowieckiego – zaplanowały pokazać swoje miasta i atrakcje do zwiedzania. Piątek jest dniem przedstawienia dzieła miłosierdzia na miejscu, aby – jak tłumaczy ks. dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego Kurii łomżyńskiej - wszyscy nasi goście mogli spotkać ludzi, realizujących miłosierdzie w praktyce: w pomocy biednym, w domach pomocy społecznej czy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Goście z zagranicy będą mogli także okazać gesty wolontariatu współczucia, na przykład, idąc do szpitali z wizytą, uśmiechem, rozmową i śpiewem.
Pasja z piasku i Festiwal Narodów
Na sobotę, 23. lipca, pielgrzymi z Diecezji Łomżyńskiej z goszczącymi ich młodymi, być może, ok. 2 tysięcy osób, zjadą do Łomży. W Katedrze o godz. 10. rozpocznie się spektakl multimedialny: na trzech ekranach w 3 nawach świątyni Katarzyna Perkowska przedstawi godzinną Pasję, opowieść sypaną dosłownie piaskiem. Po medytacji artystycznej ok. godz. 11.15 wyruszy procesja młodych misjonarzy miłosierdzia, która ulicami: Sadową, Polową, Zawadzką i Katyńską dojdzie z krzyżem i ikoną Światowych Dni Młodzieży na czele do Bramy Miłosierdzia w kościele Miłosierdzia Bożego. W Sanktuarium mszę św. odprawi kardynał Gerhard Muller, przewodniczący Kongregacji ds. Wiary w Watykanie, wespół z łomżyńskimi biskupami. Niezwykłości nabożeństwu przydadzą czytania i śpiewy w pięciu językach ŚDM: polskim, włoskim, hiszpańskim, angielskim i rosyjskim. Biskup Janusz Stepnowski wygłosi również w pięciu językach kazanie, którego całość pątnicy będą mogli poznać ze specjalnego wydawnictwa z tłumaczeniami tekstów. Kiedy po godzinie 13. młodzież ze swymi opiekunami i przewodnikami uda się na posiłek na błoniach, w tym samym czasie około 20 kleryków w Auli św. Jana Pawła II spotka się z ponad 50 klerykami łomżyńskiego seminarium, zaś księża z zagranicy spotkają się z kardynałem Mullerem. Atrakcją Festiwalu Narodów ma być trzy-, a może trzyipółgodzinny koncert, który odbywać się będzie do godz. 17. - 17.30. Grupy narodowe przedstawią piosenki, utwory i tańce, jakie przygotowały na ŚDM, po czym nastąpi powrót gości do parafii, skąd przybyli i gdzie czeka ich jeszcze wieczorny bal z wodzirejem, żeby poznali poloneza i oberka. W niedzielę o godz. 12. msza św. w samo południe w goszczących parafiach, zaś potem... - Uroczysty polski obiad w rodzinach – wyjawia ks. Jacek Czaplicki. - Zasugerowaliśmy zaproszenie krewnych i tradycyjne polskie potrawy. MSZ wydał ładny przewodnik o historii i kulturze Polski.
Na koniec pobytu pątników ŚDM w poszczególnych miejscowościach odbędą się pikniki rodzinne z prezentacją dorobku tych społeczności i pokazaniem przez gości występów, jakie przedstawiali w sobotę w Łomży. Teatr Lalki i Aktora, gdy się ściemni około godz. 21., wystawi „Madejowe łoże” w pobliżu Katedry dla około 100 gości z: Białorusi, Rosji, Meksyku, Francji i Włoch. Oprócz tego, w diecezjalnych ŚDM uczestniczą pielgrzymi z: Indii, USA, Litwy, Łotwy i Salwadoru z diecezji: Sao Vincente i San Salvador. Na 710 przybyłych gości najwięcej, bo około 300, ma być Włochów.
- Zapraszamy na wszystkie nasze spotkania mieszkańców Łomży i Diecezji Łomżyńskiej – zachęca ks. Jacek, uczestnik 9 edycji ŚDM, zorganizowanych 1. raz z inicjatywy Jana Pawła II w1984 r. w Rzymie. Jego własne przeżycia ŚDM datują się od Częstochowy w 1991 r. i obejmują, m.in., Paryż we Francji, Toronto w Kanadzie, Madryt w Hiszpanii i Sydney w Australii. Jako gospodarz będzie z gośćmi rozważać tajemnicę miłosierdzia przed wyjazdem w poniedziałek, 25. lipca, do Krakowa. Program pobytu i spotkania papieża Franciszka z młodymi: www.krakow2016.com/program
Mirosław R. Derewońko