niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Sędziowie apelują do rządu o respektowania wyroków TK

Marginalizowanie znaczenia Trybunału Konstytucyjnego budzi niepokój części białostockiego środowiska sędziowskiego. Zdecydowany głos w tej sprawie zabierają orzekający w sądach białostockiej apelacji. Jak udało się ustalić Polskiemu Radiu Białystok kilka dni temu zgromadzenie ogólne sędziów z Białegostoku, Łomży, Suwałk, Ostrołęki i Olsztyna podjęło uchwałę, w której apelują do rządu o respektowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Jak mówi rzecznik Sądu Apelacyjnego w Białymstoku Janusz Sulima, w ten sposób zgromadzenie ogólne przyłączyło się do apeli innych środowisk prawniczych o konieczności poszanowania Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i respektowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik zastrzega jednak, że uchwała jest jedynie niewiążąca opinią części sędziów. Przypomina, że w konkretnych przypadkach, to poszczególni sędziowie będą musieli samodzielnie podjąć decyzję, na podstawie jakich przepisów orzekać.

Uchwała została podjęta większością głosów w niejawnym głosowaniu, choć to teoretycznie nie musiało być utajniane. Stało się tak na wniosek jednego z sędziów. Dokument nie został jeszcze nigdzie opublikowany. Rzecznik sądu nie chciał powiedzieć, ilu sędziów poparło uchwałę, a także dlaczego pełna jej treść na razie nie może zostać udostępniona opinii publicznej.

Przypomnijmy, że Centrum Legislacyjne Rządu odmówiło publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował grudniową nowelizację ustawy o Trybunale.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0