Warsztaty dla dzieci i młodzieży w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie
Skansen Kurpiowski Nowogrodzie zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty przybliżające obrzędowość doroczną i rodzinną na terenie Kurpiowskiej Puszczy Zielonej (tematyczne), rzemiosło i rękodzieło ludowe oraz tradycyjne gry i zabawy zręcznościowe. Zainteresowani proszeni są o kontakt z panią Urszulą Kuczyńską, Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, tel. 86 217 55 62 , e-mail: skansenkurpiowski@op.pl
Tematy warsztatów:
1.OBRZĘDOWOŚĆ DOROCZNA KURPIOWSKIEJ PUSZCZY ZIELONEJ
2.OBRZĘDOWOŚĆ RODZINNA KURPIOWSKIEJ PUSZCZY ZIELONEJ
Warsztaty dla młodzieży licealnej, z wykorzystaniem muzealiów, w terminie: od kwietnia do listopada, czas trwania: 1 godzina, cena: 80 zł/grupa, liczba uczestników: do 40 osób.
3. RZEMIOSŁO I RĘKODZIEŁO LUDOWE
Zajęcia skierowane do każdego kto chce pod okiem fachowców poznać tajniki zapomnianych rzemiosł. Warsztaty dotyczą garncarstwa, plecionkarstwa i kowalstwa oraz wyrobu wycinanek i kwiatów papierowych. Uczestnicy w małych grupach pracują bezpośrednio z twórcą ludowym. Warsztaty trwają około godziny zegarowej, a ich efektem są samodzielnie wykonane wyroby rękodzieła ludowego, takie jak wycinanka, koszyk czy gliniany garnek.
Warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej, w terminie: od maja do października, czas trwania: 1 godzina, cena: 240 zł/grupa, liczba uczestników: do 20 osób.
4. TRADYCYJNE GRY I ZABAWY ZRĘCZNOŚCIOWE
Najlepiej poznaje się kulturę danego regionu poprzez zabawę. W dobie powszechnej komputeryzacji, kiedy młodzi ludzie spędzają długie godziny przed komputerami, proponujemy trochę ruchu podczas tradycyjnych gier i zabaw zręcznościowych. Mają one na celu pobudzenie aktywności fizycznej i manualnej dzieci, a także rozwijanie umiejętności pracy w grupie. Proponujemy biegi w workach, rzucanie do celu oraz przeciąganie liny, lub „wyścigi chusteczek”. Wszystkie gry zostały opracowane na podstawie książek Adama Chętnika opublikowanych w okresie międzywojennym.
Warsztaty dla dzieci nauczania początkowego, w terminie: od maja do października, czas trwania: 1 godzina, cena: 60 zł/grupa, liczba uczestników: do 20 osób.