sobota, 21 października 2017 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Pierwszy w Polsce muzealny zbiór pamiątek po rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Zdjęcia rodzinne, dokumenty, odznaczenia i inne pamiątki - pierwszy w Polsce muzealny zbiór pamiątek po rotmistrzu Witoldzie Pileckim znajduje się w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. To prywatna placówka założona i prowadzona przez Zbigniewa Banaszka na tysiącu mkw. Całe muzeum składa się z dwóch części: Muzeum Kresów i Muzeum Garnizonowego - i właśnie w tej drugiej znalazło się miejsce na kilka gablot wypełnionych pamiątkami po rotmistrzu Pileckim. On sam związany jest z Ostrowią Mazowiecka przez żonę - Marię Ostrowską, która w tym mieście urodziła się i żyła do dnia ślubu z oficerem.

Jak twierdzi właściciel zbioru - jest to obecnie największa muzealna kolekcja pamiątek po rodzinie Pileckich i Ostrowskich. On sam wszedł w ich posiadanie poprzez potomka siostry Marii Pileckiej, który pracuje w muzeum jako kustosz.

Prywatne muzeum wyprzedziło działania władz miasta, które dopiero w tym roku podjęły decyzje o odkupieniu domu rodzinnego Ostrowskich, w którym - wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamierzają utworzyć pierwsze w Polsce Muzeum Rotmistrza Witolda Pileckiego.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0