Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 maja 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Pierwszy w Polsce muzealny zbiór pamiątek po rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Zdjęcia rodzinne, dokumenty, odznaczenia i inne pamiątki - pierwszy w Polsce muzealny zbiór pamiątek po rotmistrzu Witoldzie Pileckim znajduje się w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. To prywatna placówka założona i prowadzona przez Zbigniewa Banaszka na tysiącu mkw. Całe muzeum składa się z dwóch części: Muzeum Kresów i Muzeum Garnizonowego - i właśnie w tej drugiej znalazło się miejsce na kilka gablot wypełnionych pamiątkami po rotmistrzu Pileckim. On sam związany jest z Ostrowią Mazowiecka przez żonę - Marię Ostrowską, która w tym mieście urodziła się i żyła do dnia ślubu z oficerem.

Jak twierdzi właściciel zbioru - jest to obecnie największa muzealna kolekcja pamiątek po rodzinie Pileckich i Ostrowskich. On sam wszedł w ich posiadanie poprzez potomka siostry Marii Pileckiej, który pracuje w muzeum jako kustosz.

Prywatne muzeum wyprzedziło działania władz miasta, które dopiero w tym roku podjęły decyzje o odkupieniu domu rodzinnego Ostrowskich, w którym - wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamierzają utworzyć pierwsze w Polsce Muzeum Rotmistrza Witolda Pileckiego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę