Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@
Wiadomość z www.radio.bialystok.pl

Dopalacze coraz bardziej popularne wśród młodych

Coraz częściej osoby poniżej 18 roku życia sięgają po dopalacze. Mimo obowiązujących od ubiegłego roku przepisów i wielu działań różnych służb - wciąż trzeba podejmować działania profilaktyczne. Tak wynika z raportu realizacji Programu przeciwdziałania narkomanii w województwie podlaskim.

Od kilku lat w województwie podlaskim systematycznie spada liczba przestępstw związanych z narkotykami, ale więcej jest wszczynanych postępowań dotyczących poważnych naruszeń prawa. W 2015 roku odnotowano ich 680 - najwięcej w powiecie białostockim, najmniej w monieckim i sejneńskim. Wśród podejrzanych o popełnienie przestępstw narkotykowych prawie 60 osób to osoby nieletnie i z roku na rok ich przybywa. 

Tylko w 2015 roku podlaska policja zabezpieczyła narkotyki o szacunkowej czarnorynkowej wartości około 9 mln zł. Głównie był to haszysz, marihuana i amfetamina. Niepokojący jest również wzrost liczby zatruć dopalaczami. Mimo większej od ubiegłego roku kontroli dostępnych substancji chemicznych i miejsc, gdzie są sprzedawane, podlaski Sanepid odnotował ponad 130 zgłoszeń o podejrzeniu zatrucia tymi środkami, podczas gdy rok wcześniej było tylko 26 takich przypadków. 

Najczęściej po dopalacze sięgają osoby poniżej 18 roku życia - to prawie połowa wszystkich odnotowanych. 

W wyniku policyjnych działań w Podlaskiem zamknięto w 2015 roku 6 punktów sprzedaży dopalaczy zlokalizowanych w Augustowie, Łomży, Białymstoku i Suwałkach. Jednak to nie jedyne miejsca obrotu tymi środkami. Zatrzymano mieszkańca Ełku podejrzanego o rozprowadzanie dopalaczy przez internet.

Ponieważ Polska jest jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków, wiele działań prowadzi też straż graniczna, celnicy czy Sanepid. Uruchomiono również bezpłatną infolinię, gdzie można uzyskać informacje o negatywnych skutkach zażywania dopalaczy oraz możliwościach leczenia


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę