niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif
Wiadomość z www.radio.bialystok.pl

Dopalacze coraz bardziej popularne wśród młodych

Coraz częściej osoby poniżej 18 roku życia sięgają po dopalacze. Mimo obowiązujących od ubiegłego roku przepisów i wielu działań różnych służb - wciąż trzeba podejmować działania profilaktyczne. Tak wynika z raportu realizacji Programu przeciwdziałania narkomanii w województwie podlaskim.

Od kilku lat w województwie podlaskim systematycznie spada liczba przestępstw związanych z narkotykami, ale więcej jest wszczynanych postępowań dotyczących poważnych naruszeń prawa. W 2015 roku odnotowano ich 680 - najwięcej w powiecie białostockim, najmniej w monieckim i sejneńskim. Wśród podejrzanych o popełnienie przestępstw narkotykowych prawie 60 osób to osoby nieletnie i z roku na rok ich przybywa. 

Tylko w 2015 roku podlaska policja zabezpieczyła narkotyki o szacunkowej czarnorynkowej wartości około 9 mln zł. Głównie był to haszysz, marihuana i amfetamina. Niepokojący jest również wzrost liczby zatruć dopalaczami. Mimo większej od ubiegłego roku kontroli dostępnych substancji chemicznych i miejsc, gdzie są sprzedawane, podlaski Sanepid odnotował ponad 130 zgłoszeń o podejrzeniu zatrucia tymi środkami, podczas gdy rok wcześniej było tylko 26 takich przypadków. 

Najczęściej po dopalacze sięgają osoby poniżej 18 roku życia - to prawie połowa wszystkich odnotowanych. 

W wyniku policyjnych działań w Podlaskiem zamknięto w 2015 roku 6 punktów sprzedaży dopalaczy zlokalizowanych w Augustowie, Łomży, Białymstoku i Suwałkach. Jednak to nie jedyne miejsca obrotu tymi środkami. Zatrzymano mieszkańca Ełku podejrzanego o rozprowadzanie dopalaczy przez internet.

Ponieważ Polska jest jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków, wiele działań prowadzi też straż graniczna, celnicy czy Sanepid. Uruchomiono również bezpłatną infolinię, gdzie można uzyskać informacje o negatywnych skutkach zażywania dopalaczy oraz możliwościach leczenia


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0