poniedziałek, 20 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Grypa odpuszcza. Mniej osób w przychodniach

Coraz mniej zachorowań na grypę i choroby grypopochodne w województwie podlaskim. Jak mówi kierownik zakładu epidemiologi wojewódzkiego Sanepidu Lucyna Jadaluk, sezon grypowy powoli dobiega końca i specjaliści obserwują spadek zachorowań. W ubiegłym tygodniu lekarze przyjęli ponad 5 tysięcy chorych. To o 2 tysiące mniej niż na początku miesiąca.

Jak zaznaczają specjaliści, sezon grypowy w Polsce trwa od września do kwietnia, ale rodzice i osoby starsze już powinni myśleć o kolejnym sezonie.
- Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, powinniśmy się zaszczepić - przekonuje Lucyna Jadaluk. Jej zdaniem najlepiej zaszczepić się we wrześniu, ale każdy moment jest dobry. Warto dodać, że szczepienie nie wyklucza całkowicie choroby, ale może załagodzić jej objawy. Jak podkreśla Lucyna Jadaluk, zaszczepić powinniśmy przede wszystkim dzieci i osoby starsze.

Jak informują pracownicy Sanepidu, od początku 2016 roku lekarze w całym regionie odnotowali w sumie ponad 54 tysiące zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę i choroby grypopochodne. Epidemiolodzy potwierdzili w sumie 22 przypadki grypy A/H1N1, nazywanej też świńską. Dotychczas do szpitali trafiło 7 pacjentów, 5 zmarło.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0