Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 maja 2024 napisz DONOS@

Miliony z „Programu 500+” już w budżecie miasta

O ponad 23 miliony złotych wzrosły planowane na ten rok dochody i wydatki Łomży. Dodatkowe pieniądze to przesłana z rządu dotacja celowa na realizację „Programu 500+”. Dzięki niej budżet miasta po stronie dochodów zwiększył się do ponad 307 mln zł, a po stronie wydatków do ponad 321,5 mln zł.

Prezydent miasta Mariusz Chrzanowski zarządzeniem zwiększył już odpowiednie wartości budżetowe. Dodatkowe 23 mln 119 tys. 376 zł  trafiło do działu „Pomoc społeczna” zwiększając jego ogólną pulę z ok. 14,7 mln zł do ponad 37,8 mln zł.
Na program 500+ przeznaczone jest z tego 23 mln 103 tys. zł, przy czym na bezpośrednią wypłatę świadczeń dla mieszkańców zapisana jest kwota 22 mln 606 tys. zł. Reszta ma iść na koszty obsługi czyli przede wszystkim wynagrodzeń pracowników (262 tys. zł) i pochodnych od nich (60 600 zł), oraz zakupy materiałów, usług i wyposażenia czy niezbędne inwestycje - łącznie ok. 175 tys. zł. 

Zgodnie z Programem 500+ comiesięczne świadczeni w wysokości 500 zł będzie wypłacane rodzicom na drugie i każde następne dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18 lat. 
Jest też możliwość otrzymania tego świadczenia na pierwsze dziecko. W takim przypadku warunkiem wypłaty pieniędzy są niskie dochody rodziny - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł, jeśli dziecko jest niepełnosprawne.
Według prezydenta Mariusza Chrzanowskiego w Łomży pieniądze z rządowego Programu 500+ będą wypłacane dla około 8 - 9 tysięcy dzieci. To oznacza, że na same świadczenia w tym roku potrzeba od 36 mln do 41 mln zł, ale dokładna kwota będzie oszacowana dopiero po złożeniu przez rodziców dzieci odpowiednich wniosków – jest konieczne, aby świadczenia otrzymać.
Wniosek jest bezpłatny, za jego pobranie i złożenie nie ma żadnych opłat. Można go będzie złożyć w wersji papierowej lub on-line. W Łomży wnioski w formie papierowej będzie można składać – począwszy od 1 kwietnia - w trzech punktach: 
1. Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia ul. Polna 16 - wnioski na pierwsze i kolejne dzieci czyli uzależnione od sytuacji dochodowej rodziny (kryterium dochodowe 800 zł lub 1200 zł w przypadku gdy w rodzinie jest dziecko legitymujące się odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności) poniedziałek - piątek w godzinach 7:30-15:30
2. Urząd Miejski w Łomży ul. Stary Rynek 14- tylko wnioski na drugie i kolejne dzieci, czyli niezależnie od dochodu rodziny, poniedziałek - piątek w godzinach 8:00-15:00
3. Centrum Katolickie ul. Zawadzka 55 -tylko wnioski na drugie i kolejne dzieci, czyli niezależnie od dochodu rodziny, poniedziałek- piątek w godzinach 8:00-15:00
W przypadku złożenia wniosku w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy tj. do 1 lipca 2016 (włącznie) prawo do świadczenia wychowawczego ustala się od 1 kwietnia i w konsekwencji wypłata po przyznaniu świadczenia nastąpi z wyrównaniem. 
W przypadku złożenia wniosku po 1 lipca br. prawo do świadczenia ustala się od miesiąca złożenia wniosku.
Rozpatrzenie wniosku złożonego w terminie od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. nastąpić ma w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę