Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

35-lecie pracy twórczej Marity Benke-Gajdy

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza w sobotę 23 stycznia 2016 roku, o godz. 12.00, na otwarcie wystawy rzeźby w ceramice i rysunku „Ciągle w drodze” Marity Benke-Gajdy. Okazja jest jubileuszowa. Autorka obchodzi 35-lecie pracy twórczej w zakresie ceramiki artystycznej. Ekspozycja czynna do 21 lutego 2016 roku.

Get Adobe Flash player

Marita Benke-Gajda od ponad 15 lat współpracuje z naszą instytucją. Dzięki jej szczodrości łomżyńskie Muzeum stało się miejscem unikalnej kolekcji ceramiki. Zbiór liczy obecnie 37 obiektów i wciąż się rozrasta obrazując drogę twórczego rozwoju ofiarodawczyni. Artystka często organizuje w Łomży wystawy własnych prac oraz twórców z kręgu krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Marita Benke-Gajda jest absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie (dyplom w 1973 roku w pracowni prof. Leszka Wajdy). Do 1980 roku pracowała jako projektant wnętrz i wystaw, a następnie jako ceramik w firmie KAFEL w Krakowie (1982–2000) i projektant w zakładzie produkującym użytkowe formy kamionkowe w Pułtusku (1987–1990). Z ramienia Ministerstwa Kultury i Sztuki występuje jako rzeczoznawca w dziedzinie ceramiki. Od 35 artystka tworzy rzeźby, obrazy, kafle i figurki ceramiczne wykorzystując rozmaite techniki i tworzywa oraz różne sposoby wypału i własnoręcznie skomponowane szkliwa. W dorobku ma także liczne projekty form użytkowych i dekoracyjnych przeznaczonych do seryjnej produkcji oraz udział w pracach konserwatorskich i rekonstrukcyjnych zabytkowych kafli i płytek okładzinowych.

Get Adobe Flash player

Od lat zaangażowana jest ponadto w pracę pedagogiczną. Realizuje ją w Pracowni Rzeźby w Ceramice na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP, we własnej pracowni oraz w ramach Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”. Marita Benke-Gajda jest niezwykle twórcza, wciąż realizuje nowe projekty artystyczne i edukacyjne. Przed ćwierćwieczem obiecała sobie, że zwieńczeniem każdego 5-lecia pracy będzie wystawa. Kolejne ekspozycje tego swoistego cyklu ukazują nowe formy, techniki, tematy i tylko jeden motyw pozostaje niezmienny – figurka kobiety, od której symbolicznie „wszystko się zaczęło” i która powraca w różnych wcieleniach jako element spajający artystyczne poszukiwania autorki. Z okazji 35-lecia jubilatka przygotowała kompozycje ceramiczne i rysunki inspirowane naturą, sztuką, muzyką i światem własnej wyobraźni. Marita Benke-Gajda ma w dorobku ponad 200 wystaw, jest laureatką licznych nagród, m.in. za wzory przemysłowe na MT w Poznaniu i za realizację artystyczną roku przyznaną przez “Cepelię”, nasze Muzeum uhonorowało ją “Bursztynowym Kiercem”. Prace artystki znajdują się w zbiorach polskich i zagranicznych. Posiadają je, m.in. muzea narodowe w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz kolekcjonerzy na całym świecie.

Get Adobe Flash player

 

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pt, 15 stycznia 2016 14:36
Data ostatniej edycji: cz, 28 stycznia 2016 11:48:00

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17
sobotę
w godz.10-14

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. 86 2164100

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu -inne wydarzenia- 8 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę