Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

O archeologii – na wesoło

Dyrektorzy Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Muzeum Lubelskiego w Lublinie zapraszają 15 stycznia 2016 r., o godz. 17.00 do Muzeum w Łomży przy ul. Dwornej 22 C, na otwarcie wystawy rysunku satyrycznego „W krzywym zwierciadle. ARCHEOLOGIA”. Ekspozycja czynna do 25 lutego 2016 roku. Muzeum nie musi, a obecnie wręcz nie może, być postrzegane wyłącznie jako miejsce, gdzie w ciszy i w atmosferze powagi zwiedza się kolejne wystawy. Inny klimat odnaleźć można na ekspozycji, która powstała i miała premierę w Muzeum Lubelskim w Lublinie. Rysunki satyryczne są zwykle żartobliwym komentarzem odnoszącym się do kwestii politycznych, społecznych czy obyczajowych – w tym przypadku ich tematyka jest wyjątkowa. Z bogatego dorobku artystycznego 15 współczesnych polskich twórców wybrano bowiem prace przedstawiające, z przymrużeniem oka, bardziej i mniej odległą przeszłość, a także badających ją archeologów.

W wykreowanym przez artystów świecie nie mogło zabraknąć dinozaurów, scen z życia praprzodków, w tym oczywiście jaskiniowców, czy nawiązań do mitologii i historii, ukazano w różnych kontekstach badania wykopaliskowe i dowcipnie zobrazowano trapiące archeologię dylematy. Wyobrażona przeszłość ma często odniesienia do współczesności, czego przykładem mogą być rysunki wykonane podczas jedynych w swoim rodzaju ogólnopolskich Plenerów Satyrycznych, organizowanych od 2005 r. przez Muzeum w Biskupinie. Pełne uroku humorystyczne ilustracje, które powstawały od drugiej połowy XX w. do roku 2015, odznaczają się nie tylko dużą różnorodnością tematyczną. Eksponowane są rysunki tworzone przy użyciu ołówka, piórka i tuszu, węgla lub pisaka, ale też kolaże i prace wykonane kilkoma technikami. Zróżnicowany jest sposób kreowania obrazu: obok rozbudowanych i cyzelerskich w rysunku występują dzieła bardzo oszczędne, syntetyczne w formie, realizm przeplata się z fantazją, a kompozycje monochromatyczne sąsiadują z przyciągającymi uwagę paletą barw. Większości ilustracji towarzyszą krótkie, puentujące je teksty. Ekspozycja rysunków satyrycznych inspirowanych archeologią zachęca do spojrzenia za siebie, ale też na siebie, z dystansem i dowodzi, że w muzeum może być również zabawnie.

tekst: Marta Polańska

Autorzy prezentowanych prac: Tomasz Bielak, Karol Ferster, Stanisław Firszt, Wiesław Fuglewicz, Tadeusz Ginko, Mirosław Hajnos, Szymon Kobyliński, Wiesław Lipecki, Andrzej Mleczko, Stefan Papp, Juliusz Puchalski, Szczepan Sadurski, Henryk Sawka, Grzegorz Sobczak, Stanisław Ziarnkowski.

Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, autorów oraz kolekcji prywatnych. Rysunki Szymona Kobylińskiego eksponowane są za zgodą Weroniki Ewy Kobylińskiej, wnuczki Autora.

Koncepcja i scenariusz wystawy: Marta Polańska – Muzeum Lubelskie w Lublinie.

Kuratorka wystawy w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży: Małgorzata Kuklińska.

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
nie, 10 stycznia 2016 10:27
Data ostatniej edycji: cz, 28 stycznia 2016 11:56:22

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę