Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Arcybiskup Michalik przechodzi na emeryturę

Główne zdjęcie
Arcybiskup Józef Michalik

Jest jednym z najważniejszych hierarchów Kościoła Katolickiego w Polsce. Pochodzący z Zambrowa arcybiskup Józef Michalik przechodzi na emeryturę. Papież Franciszek przyjął już jego rezygnację z funkcji metropolity przemyskiego. Arcybiskup będzie pełnił swój urząd do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego – 75 lat, co nastąpi w kwietniu 2016 roku i wyznaczenia następcy.

Jak informuje „Rzeczpospolita” o przyjęcie rezygnacji abp Michalik prosił papieża dwukrotnie. Pierwszy raz było to w maju 2014 r. po 50. rocznicy święceń kapłańskich. Nie informował wówczas o swoim liście do Franciszka. Papież jednak wówczas odmówił. Po raz drugi list w tej sprawie abp Michalik napisał w czerwcu tego roku. Tym razem decyzja o rezygnacji została przez papieża przyjęta. Zgodni z wolą papieża Franciszka arcybiskup ma pełnić urząd do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego i wyznaczenia następcy.

Arcybiskup Józef Michalik urodził się 20 kwietnia 1941 roku w Zambrowie. W 1964 roku po ukończeniu seminarium duchownego w Łomży 23 maja 1964 roku został wyświęcony na kapłana. Studiował w Warszawie oraz Rzymie. Na początku 1978 roku został skierowany do pracy w Papieskiej Radzie ds. Świeckich. Jednocześnie był także rektorem Papieskiego Kolegium Polskiego. W 1986 roku został mianowany biskupem gorzowskim, a w 1993 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności arcybiskupa i mianował metropolitą przemyskim. W latach 2004-2014 był przewodniczącym episkopatu Polski.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę