Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Sejm podjął uchwałę w 130. rocznicę urodzin Adama Chętnika

Główne zdjęcie
Adam Chętnik (1885-1967)

20 grudnia br. przypada 130. rocznica urodzin Adama Chętnika – etnografa, badacza kultury kurpiowskiej, naukowca i posła II Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji Sejm podjął w środę uchwałę, którą oddał hołd „temu wybitnemu Polakowi, synowi polskiej ziemi, niestrudzonemu obrońcy polskości na Warmii i Mazurach”. Posłowie przypominają determinację Adama Chętnika w obronie Ojczyzny oraz entuzjazm, z jakim później odbudowywał niepodległą Polskę. Zwracają też uwagę na wkład, jaki wniósł jako naukowiec, poseł II RP „w zabezpieczenie kultury materialnej regionu kurpiowskiego, tworząc skanseny i instytucje badawcze”.

Treść uchwały Sejmu RP w 130. rocznicę urodzin Adama Chętnika
Treść uchwały Sejmu RP w 130. rocznicę urodzin Adama Chętnika

Adam Chętnik był autorem wielu artykułów, które budziły narodową i społeczną świadomość polskiej młodzieży wiejskiej. Głównym polem jego zainteresowania były tematy historyczno-etnograficzne i społeczno-gospodarcze dotyczące ziemi kurpiowskiej. Z jego inicjatywy powstał pierwszy skansen na Kurpiowszczyźnie – Muzeum w Nowogrodzie z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz Stacja Naukowo-Badawcza Towarzystwa Naukowego Płockiego, które zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Po wojnie zaangażował się w tworzenie Muzeum Północno-Mazurskiego w Łomży, współpracował z Muzeum Kultur Ludowych w Młocinach, Muzeum Ziemi w Warszawie oraz Kurpiowskim Muzeum w Nowogrodzie.
Inicajtorami podjęcia przez Sejm uchwały w 130. rocznicę urodzin Adama Chętnika byli posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Za jej przyjęciem głosowało 439 posłow, czyli wszyscy obecni podczas obrad.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę