wtorek, 21 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Sejm podjął uchwałę w 130. rocznicę urodzin Adama Chętnika

20 grudnia br. przypada 130. rocznica urodzin Adama Chętnika – etnografa, badacza kultury kurpiowskiej, naukowca i posła II Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji Sejm podjął w środę uchwałę, którą oddał hołd „temu wybitnemu Polakowi, synowi polskiej ziemi, niestrudzonemu obrońcy polskości na Warmii i Mazurach”. Posłowie przypominają determinację Adama Chętnika w obronie Ojczyzny oraz entuzjazm, z jakim później odbudowywał niepodległą Polskę. Zwracają też uwagę na wkład, jaki wniósł jako naukowiec, poseł II RP „w zabezpieczenie kultury materialnej regionu kurpiowskiego, tworząc skanseny i instytucje badawcze”.

Adam Chętnik (1885-1967)
Adam Chętnik (1885-1967)
Treść uchwały Sejmu RP w 130. rocznicę urodzin Adama Chętnika
Treść uchwały Sejmu RP w 130. rocznicę urodzin Adama Chętnika

Adam Chętnik był autorem wielu artykułów, które budziły narodową i społeczną świadomość polskiej młodzieży wiejskiej. Głównym polem jego zainteresowania były tematy historyczno-etnograficzne i społeczno-gospodarcze dotyczące ziemi kurpiowskiej. Z jego inicjatywy powstał pierwszy skansen na Kurpiowszczyźnie – Muzeum w Nowogrodzie z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz Stacja Naukowo-Badawcza Towarzystwa Naukowego Płockiego, które zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Po wojnie zaangażował się w tworzenie Muzeum Północno-Mazurskiego w Łomży, współpracował z Muzeum Kultur Ludowych w Młocinach, Muzeum Ziemi w Warszawie oraz Kurpiowskim Muzeum w Nowogrodzie.
Inicajtorami podjęcia przez Sejm uchwały w 130. rocznicę urodzin Adama Chętnika byli posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Za jej przyjęciem głosowało 439 posłow, czyli wszyscy obecni podczas obrad.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0