Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

Zasłużył na Krzyż Wolności i Solidarności

Główne zdjęcie
Uhonorowani Krzyżami Wolności i Solidarności - trzeci od lewej Marian Chojnowski (fot. IPN Białystok)

Marian Chojnowski, szef pierwszej „Solidarności” w regionie łomżyńskim, znalazł się w gronie kilkunastu osób z regionu uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Krzyże działaczom opozycji solidarnościowej, na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej przyznał Prezydent RP Andrzej Duda. We wtorek w Białymstoku - na kilka dni przed 34. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego - wręczył je prezes Instytutu Łukasz Kamiński.

Krzyżi Wolności i Solidarności
Krzyżi Wolności i Solidarności

Historyk prof. Krzysztof Sychowicz podkreśla, że Marian Chojnowski odegrał pozytywną rolę w okresie istnienia pierwszej „Solidarności”. Był bardzo zaangażowany w tworzenie i funkcjonowanie Związku.
- To jedna z czołowych postaci Solidarności nie tylko w Łomży, ale w całym regionie – mówi Sychowicz podkreślając, że przyznany przez Prezydenta Dudę Krzyż Wolności i Solidarności mu się należał.

Z Encyklopedii Solidarności
Marian Chojnowski, ur. 25 VIII 1942 w Chojnach Starych k. Łomży. W latach 1980-1983 pracował jako ślusarz w WSS Społem oddział Łomża. Był jedną z pierwszych osób, które zaangażowały się w tworzenie „Solidarności” w Łomży i okolicy - przywoził z Gdańska ulotki i inne materiały związku. Był przewodniczący Komitetu Założycielskiego „S” w WSS Społem oddział Łomża, w październiku  1980 został wiceprzewodniczącym Tymczasowego Komitetu Założycielskiego „S” w Łomży. W czerwcu i grudniu 1981 roku Marian Chojnowski był delegatem na I i II WZD Regionu Mazowsze, od czerwca 1981 przewodniczący ZR Mazowsze Oddział w Łomży.
W okresie sierpień – grudzień Komenda Wojewódzka Milicji Obywatelskiej na polecenie Prokuratury Rejonowej prowadziła przeciw niemu postępowanie ws. rozpowszechniania fałszywych wiadomości mogących szkodzić PRL - tymi materiałami miał być plakaty komentujące IX Zjazd PZPR - ale ostatecznie śledztwo umorzono.
Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się po czym 15 grudnia ujawnił się w KW MO w Łomży. Jak podaje Marcin Zwolski w Encyklopedii „Solidarności”  Chojnowski był inwigilowany, przywożony przez SB do KW MO w celu wywołania pogłosek o jego współpracy z SB.
W kolejnych latach 1982-1985 Marian Chojnowski był działaczem podziemia – organizował grupy zajmującej się kolportażem z Warszawy i Ostrołęki pism podziemnych, ulotek, zbieraniem funduszy na działalność wydawniczą. Przez cały ten okres aż do 1989 Marian Chojnowski był rozpracowywany przez Wydz. IIIA KW MO/Wydz. V WUSW w Łomży w ramach SOR krypt. Lider/KE krypt. Pretor/SOR krypt. Zarzewie.
Po odrodzeniu „Solidarności” w lutym 1989 Marian Chojnowski został członkiem prezydium MKO „S” w Łomży, a w kwietniu przewodniczącym TKW „S” Oddział w Łomży. Wycofał się z działalności z powodu powtarzających się oskarżeń o współpracę z SB.

Wśród odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności znalazł się także Kazimierz Chodzicki spod Zambrowa. Z racji na podeszłego wieku nie mógł on przybyć do Białegostoku i został odznaczony we własnym domu.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę