Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

500 złotych becikowego dla mieszkających w Łomży od co najmniej roku

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i wiceprezydent Agnieszka Muzyk

Po niemal roku od objęcia władzy Mariusz Chrzanowski doprowadził do realizacji jednego z podstawowych punktów jego „programu wyborczego”. Rada Miasta, bez głosów przeciwnych, przyjęła prezydencki projekt uchwały w sprawie „samorządowego becikowego”. Od 1 stycznia 2016 roku, będzie można składać wnioski o przyznanie jednorazowego zasiłku po 500 złotych na każde urodzone dziecko. Pojawił się za to nowy warunek – aby otrzymać zapomogę rodzice będą musieli wskazać, że mieszkali w Łomży przez co najmniej rok przed urodzeniem dziecka.

Projekt uchwały w sprawie szczegółowych zasad udzielania gminnego jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka przyjęty został podczas środowej sesji Rady Miasta.
- Wprowadzenie od l stycznia 2016 roku, dla każdego urodzonego dziecka, tzw. gminnego becikowego jest elementem fundamentalnej polityki prorodzinnej miasta, promocji rodzicielstwa, ale również wsparcia w pierwszych miesiącach życia dziecka – przekonywał  radnych prezydent Mariusz Chrzanowski przedstawiając im projekt uchwały.
Po trwającej ponad godzinę – przede wszystkim jałowej dyskusji, bo w projekcie zmieniono niewiele i to na wniosek prezydenta - za jego przyjęciem głosowało 20 radnych, a 3 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z przyjętą uchwałą od nowego roku w Łomży z tytułu urodzenia żywego dziecka matce lub ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka albo opiekunowi faktycznemu dziecka, zamieszkałym w Łomży, niezależnie od  ich dochodów, będzie przysługiwała jednorazowa zapomoga w wysokości 500 zł. Aby rodzina mogła ją otrzymać musi wykazać – to nowość w stosunku do pierwotnego projektu uchwały - że mieszkała na ternie miasta przez co najmniej 12 miesięcy przed urodzeniem dziecka.
Sam wniosek będzie można składać nie później niż przed upływem 12 miesięcy od narodzin dziecka. Wbrew wcześniejszym informacjom zapis nie będzie umożliwiał ubiegania się o becikowe  rodzicom dzieci urodzonych w 2015 roku. Becikowe będzie się należało tylko na dzieci urodzone od 1 stycznia 2016 roku.

Wnioski o becikowe będzie przyjmował Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia ratusza. Na ich wypłatę w przyszłorocznym budżecie miasta prezydent chce zabezpieczyć 300 tysięcy złotych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę