poniedziałek, 20 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Kierowco zwolnij na 61.

Maszty z kamerami ustawiono przy 61. w Kobylinie i przed wjazdem na obwodnicę Stawisk. To infrastruktura zapowiadanego od dłuższego czasu odcinkowego pomiaru prędkości. Ten „nasz” ma to być najdłuższy odcinek pomiaru ruchu w kraju. Prędkość będzie wyliczana po przejechaniu ponad 6 km. Przypomnijmy, że na tym odcinku dozwolona prędkość wynosi 90 km/h dla samochodów osobowych i 70 km/h dla ciężarówek.

Maszt odcinkowego pomiaru prędkości w Kobylinie na 61.
Maszt odcinkowego pomiaru prędkości w Kobylinie na 61.

Pierwsze zapowiedzi były jeszcze w 2012 roku, ale się opóźniło. Fragment krajowej 61 pomiędzy Kisielnicą a Stawiskami jest jednym z 29 w Polsce lokalizacji na odcinkowy pomiar prędkości jaki Inspekcja Transportu Drogowego ma uruchomić do końca roku.
Kilka dni temu przy drodze krajowej nr 61 Łomża – Grajewo ustawiono maszty. Pierwszy znajduje się tuż za zakrętem w Kobylinie, a drugi przed wjazdem na obwodnicę Stawisk. Na obu są kamery, których zadaniem jest zeskanowanie numerów rejestracyjnych wszystkich samochodów wjeżdżających i wyjeżdżających z nadzorowanego odcinka. Na tej podstawie komputer wylicza czas przejazdu i weryfikuje prędkość. Jeśli się okaże, że kierowca jechał zbyt szybko, podobnie jak w przypadku uwiecznienia na zdjęciu fotoradaru, otrzyma mandat z działającego w ramach ITD Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
Z 29 odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce dwa wyznaczono w województwie podlaskim. Jeden odcinek pomiarowy znajduje się na krajowej 19. na niespełna 4km odcinku pomiędzy Zwierkami a Zabłudowem. Drugi jest na drodze krajowej nr 61 od Kobylina po Stawiski. W tym wypadku prędkość będzie wyliczana na prostym odcinku drogi o długości 6,21 km.

Przypomnijmy, że na krajowej 61 Łomża – Stawiski w miejscowości Budy Czarnockie od lat ustawiony jest i działa fotoradar ITD. Tu dozwolona prędkość wynosi 50 km/h w ciągu dnia i 60 km/h nocą.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0