Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

LEPIONE TOCZONE

Ponad 350 eksponatów, daje możliwość prześledzenia zmian w kształcie i zdobnictwie naczyń użytkowych, stosowania nowych technologii (od lepienia do toczenia, pokrywania powierzchni polewą, zmian w sposobie wypalania).Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza od 30 kwietnia do 31 sierpnia 2005 roku do zwiedzania wystawy “Lepione toczone”, która pozwoli poznać dzieje garncarstwa na naszym terenie na przestrzeni wieków, od III tys. p.n.e po wiek XX.

Różnorodność kształtów glinianych naczyń wynikała z ich przeznaczenia. Służyły m.in. do przechowywania zapasów, przygotowywania i spożywania posiłków, noszenia wody. W pradziejach poza tym pełniły ważną rolę w obrządku pogrzebowym, składano w nich spalone szczątki zmarłych, lub intencjonalnie potłuczone wrzucano do jamy grobowej. Rekonstrukcje stanowiska archeologicznego, grobów ciałopalnych, pracowni garncarskiej a także stoiska sprzedażnego na targu umownie przenoszą w dawne czasy, stając się lekcją historii tym bliższą, że dotyczącą naszych przodków. Wyroby garncarskie stanowiące niegdyś podstawowe wyposażenie gospodarstw domowych, wiejskich i mieszczańskich kuchni, dziś należą już do przeszłości.


aranżacja plastyczna wystawy: Antoni Mieczkowski
fotografie: Bolesław Deptuła
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę