Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Proces o Jedwabne

Jan Tomasz Gross, autor głośnej książki o zbrodni w Jedwabnem, stanie przed sądem. Pozwał go syn jednego z opisanych w niej mieszkańców miasteczka. Kazimierz Laudański, syn nieżyjącego już Czesława Laudańskiego uważa, że Gross zniesławił jego ojca i domaga się od pozwanego profesora opublikowania sprostowań m.in. w "Rzeczpospolitej" i "The Washington Post".

Gross w "Sąsiadach. Historia zagłady żydowskiego miasteczka" opisał tragedię rzekomo tysiąca sześciuset Żydów z Jedwabnego, zamordowanych 10 lipca 1941 r . przez swoich sąsiadów. (Z ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że zamordowano tu od 200 do 300 Żydów) Gross napisał w książce także, że Czesław Laudański "wyjątkowo tego dnia się zasłużył". Zamieścił cytaty wyjaśnień złożonych w 1949 r., podczas śledztwa mającego wyjaśnić przebieg mordu w Jedwabnem, przypisując je Laudańskiemu seniorowi.
Jego syn twierdzi, że ojciec nie uczestniczył w zbrodni. Leżał chory, po uwolnieniu go z radzieckiego więzienia. Kazimierz Laudański uważa, że Gross zniesławił jego ojca i domaga się od pozwanego profesora opublikowania sprostowań. Jak podaje “Rzeczpospolita” Gross odrzuca zarzuty stawiane przez Laudańskiego.
Proces ma zacząć się we wtorek.
210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę