Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

O nietoperzach i dla nietoperzy

Około 30. młodych miłośników przyrody wzięło udział w dwudniowych „Warsztatach nietoperzowych” w Drozdowie. Poza zdobyciem wiedzy na temat nietoperzy mogli też zwiedzać ich dzienne i nocne kryjówki, brać udział w odławianiu, a wykonane przez nich prace plastyczne już jesienią pojawią się w książeczce poświęconej tym ssakom. – Pomagasz chronić przyrodę, dowiadujesz się sporo i można naprawdę nieźle się zabawić! – wylicza Michał Grużewski, dodając, że uczestnikom warsztatów najbardziej podobało się nocne polowanie na nietoperze. – Największą atrakcją były nietoperze, można było zobaczyć na własne oczy kilka gatunków – potwierdza Marek Kowalski, chiropterolog i wiceprezes Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”. – Samo skręcanie budek też było fajne, bo od razu poszliśmy je powiesić, więc młodzież zobaczyła, że będą przydatne – w jednej z pierwszych warsztatów sprzed 7-8 lat były nietoperze!

Idea warsztatów poświęconych nietoperzom narodziła się w Stowarzyszeniu Przyjaciół Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Pozyskanie środków z Urzędu Marszałkowskiego w ramach zadania „Czynna ochrona nietoperzy w rezerwacie Kalinowo na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi” umożliwiło zorganizowanie dwudniowych zajęć w Muzeum Przyrody, okolicach rezerwatu Kalinowo i siedzibie ŁPKDN.
– Takie warsztaty nie są tutaj pierwszyzną, odbywały się tu już wcześniej zajęcia połączone z pająkami czy motylami dziennymi – mówi Marek Kowalski. – Teraz mieliśmy dwa dni poświęcone tylko nietoperzom, z takim nastawieniem plastycznym, bo uczestnicy warsztatów mieli też za zadanie namalować nietoperze i miejsca które mogą być ich kryjówkami.
Pod kierunkiem chiropterologów, Marii Łepkowskiej i Marka Kowalskiego, dzieci i młodzież nie tylko zdobyły wiedzę teoretyczną na temat nietoperzy i sposobów ich ochraniania, ale też odwiedziły piwniczkę w której zimują nietoperze, a która teraz stała się również ich letnią kryjówką oraz piwnice dawnego browaru drozdowskiego. Sporą atrakcją było też składanie 22. skrzynek – letnich schronień dla nietoperzy i rozwieszanie ich w okolicach rezerwatu Kalinowo, jednak głównym punktem programu warsztatów były wieczorne odłowy nietoperzy.
– Najciekawsze było nocne polowanie na nietoperze! – mówi Michał Grużewski. – Są mięciutkie, bardzo delikatne, dosłownie jak chomik ze skrzydłami. Obserwowały nas kiedy włączaliśmy latarki w czasie zwiedzania ich kryjówek.
– Jeden tak mocno zaplatał się w siatkę, że pół godziny go wyplątywaliśmy – dodaje Joanna Grużewska. – Nic mu się nie stało, ale było ciężko.
Poza bezkrwawymi łowami uczestnicy warsztatów mogli nauczyć się rozpoznawania schwytanych gatunków nietoperzy, dokonywać pomiarów oraz  oznaczać ich płeć i i wiek.
– Nie trzeba nas namawiać do udziału w takich warsztatach – mówi pan Łukasz, biorący w nich udział z 9,5-letnią Anielką i 6-letnim Jonaszem.  – Byliśmy już tu w zeszłym roku na warsztatach przyrodniczych i od razu wiedzieliśmy, że na tych nietoperzowych też będziemy. Jest to blisko nas, jest namacalne, można to czasem zobaczyć, ale tak poczuć, nawet dotknąć  już nie – to tylko dwa dni, mogłyby trwać te warsztaty nawet tydzień!
– Lubię przyrodę i chciałam zobaczyć nietoperze, lubię też rysować ! – mówi 9-letnia Ola z Kozła, która na warsztaty przyjechała z mamą i bratem.
Warsztaty zakończyły zajęcia plastyczne pod kierunkiem Anny Bureś z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Powstały na nich prace przedstawiające 12 występujących w okolicach gatunków nietoperzy, które dopełnią książeczkę napisaną przez Marię Łepkowską.
– Pokłosiem tych warsztatów będzie wydawnictwo dla dzieci o nietoperzach, przedstawiające wszystkie gatunki które można tutaj spotkać z ilustracjami wykonanymi przez uczestników warsztatów – mówi Anna Jadczak, starszy specjalista ds. ochrony środowiska w Parku. – Mieliśmy liczną i zróżnicowaną wiekowo grupę uczestników – założeniem były dzieciaki ze szkół ponadpodstawowych, ale były też dzieci młodsze, bardzo zainteresowane czynną ochroną przyrody, dlatego liczę na bardzo interesujące prace przedstawiające nietoperze!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk, Anna Bureś

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę