Na Święto Policji 55 awansów i remont KMP Łomża
- Ludzie chętnie widzą Was w mundurach na ulicach miasta: dajecie nam poczucie bezpieczeństwa, że człowiek jest szanowany i prawo jest przestrzegane – mówił biskup łomżyński do policjantek i policjantów z okazji Święta Policji, którego obchody zorganizowano w Łomży tydzień później, niż rocznica powołania policji państwowej przez Sejm RP 24. lipca 1919 r. Z tej okazji biskup Janusz Stepnowski odprawił mszę św. w intencji funkcjonariuszy i ich rodzin, zaś komendant wojewódzki policji w Białymstoku nadinspektor Sławomir Mierzwa i komendant miejski policji w Łomży mł. insp. Jacek Adamski wręczali w sali starostwa awanse wyróżniającym się w służbie mundurowym. Oprócz 55 awansów, w tym roku i parter komendy przy ul. Wojska Polskiego doczeka się remontu.
Mszę św. dla stróżów prawa w małym kościółku przy pl. Jana Pawła II odprawił w samo południe biskup łomżyński Janusz Stepnowski, który w homilii zachęcał policjantów, by w skomplikowanym życiu znaleźli czas na przemyślenia, modlitwę i „poukładanie rzeczy”. - Spotkanie z Panem Bogiem i rodziną, żoną, dziećmi, z gronem przyjaciół – mówił biskup. - Ten czas w pewnym sensie zostanie wydłużony. Pan Bóg Stworzyciel obdaruje Was bardziej intensywnym przeżywaniem danego czasu.
Wyszkoleni policjanci i nowoczesny sprzęt
Biskup Stepnowski nazwał policjantów „sługami prawa i sługami człowieka”, gdyż „człowiek jest kimś najważniejszym jak Boże stworzenie, mimo że jego zachowanie wyklucza człowieczeństwo”. Hierarcha zaproponował policjantkom i policjantom w kościele ich osobiste dziękczynienie za dar prowadzenia szczególnie użytecznej ludziom działalności oraz – dodał - „dla nas dziękczynienie, że jesteście w naszym mieście, że służycie mieszkańcom Łomży i okolic”. Do tej służby nawiązał asp. sztabowy Sławomir Runo, prowadzący w sali starostwa łomżyńskiego przy Szosie Zambrowskiej uroczystość wręczania awansów i gratulacji. Poinformował, że Komenda Miejska Policji w Łomży ma teraz 210 etatów w kilku sekcjach: prewencja – 30, ruch drogowy – 25, patrole interwencyjne – 44, sztab – 28, kryminalna – 20, dochodzeniowo-śledcza – 32, wydział do walki z przestępczością gospodarczą – 11, zespół komunikacji społecznej – jeden etat. Słuchali tego przedstawiciele chyba wszystkich środowisk Łomży, od ratusza poczynając, na szpitalu, celnikach, nadleśnictwie kończąc, oraz burmistrzowie i wójtowie powiatu łomżyńskiego. Komendant Jacek Adamski w przemowie podkreślił i to, że „poczucie bezpieczeństwa to potrzeba i wartość społeczna”. - Sukcesy w walce z przestępczością i działalność prewencyjna na drogach sprawiły, że 85 procent ludzi z województwa podlaskiego uważa miejsce zamieszkania za spokojne i bezpieczne, nie boi się wyjść po zmroku z domu. A wyszkoleni policjanci, nowoczesny sprzęt i czekający remont budynku komendy to nasze atuty. Awanse to podziękowanie funkcjonariuszom za codzienną, sumienną pracę i podziękowania za wyrozumiałość i wsparcie dla ich rodzin, aby policyjny mundur otaczał szacunek społeczeństwa.
Awansowani za niebezpieczną służbę i pracę
„Panie i panowie oficerowie i podoficerowie” - wydał rozkaz prężenia się na baczność nadkomisarz Mieczysław Grajewski i ruszyła procedura wręczania awansów. Ale wydawało się, że wyróżnieni są poważni, skupieni, może odrobinę wzruszeni, niż radośni i pełni optymizmu... Podlaski komendant policji awansował za zaangażowanie, profesjonalizm, nieliczenie się z czasem statutowo wolnym... Nadkomisarzem został Artur Turowski, komisarzem – Dariusz Wądołowski, aspirantem sztabowym – Grzegorz Podgórski oraz Krzysztof Babiński, starszym asp. - Mariusz Gołąbek i Sławomir Lasek, aspirantem - Karol Mieczkowski... Wśród 55 awansowanych jest sześć pań w mundurze, w imieniu których dziękowała mł. asp. Monika Bańkowska. Mówiła, że awanse są za ciężką, niebezpieczną i wymagająca poświęcenia pracę. Podobnie przed odprawą tłumaczyła ten sens oficer prasowy KMP mł. asp. Ewelina Szlesińska - Wyróżnienia awansami na wyższe stopnie są dla funkcjonariuszy, w służbie odnoszących sukcesy. Są tam, gdzie trzeba nieść pomoc. Nie zważając na trudy, z uporem i wrażliwością realizują misję Policji – służyć społeczeństwu, zapewnić bezpieczeństwo i porządek.
W gronie wyróżnionych pań znalazły się również: asp. szt. Katarzyna Wankiewicz, mł. asp. - Ewa Kalinowska i Monika Dujenko, sierżant szt. Natalia Sobocińska i Karolina Wojciekian. Nie płakały.
Nie ocierali łez wzruszenia dwaj cywile, jakich dokonania z okazji Święta Policji także zauważono. Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska przyznała brązowy medal za zasługi dla policji dyrektorowi WORD Łomża Mirosławowi Oliferukowi, zaś prokurator Dariusz Błażejczyk otrzymał pamiątkową statuetkę. Samorząd województwa kupił komendzie w Łomży 8 tabletów do informatyzacji.
Julian Pieciak, 14-latek z Czarnocina, wybrał się na spacer po starówce, zaskoczony liczbą aut na Starym Rynku. Radiowozy policji, ambulanse i wozy strażackie stały na pokazie dla mieszkańców miasta, żeby z okazji Święta Policji dzieci mogły bawić się w konkursie, zobaczyć psa służbowego, przymierzyć czapkę i wypróbować sprzęt służbowy. - Pięć lat temu chciałem zostać policjantem, bo podobało mi się łapanie złodziei i uganianie się za nimi – uśmiecha się do posterunkowej Katarzyny Sulkowskiej, na awans czekającej, rezolutny chłopiec. - Wpływ na mnie miały filmy i serial „Ojciec Mateusz”. Zapał dziecka osłabł, gdy zająłem się piłką nożną i perkusją. A może będę żołnierzem...?
Mirosław R. Derewońko