Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Rekordowo mało bocianów

Główne zdjęcie
Fot. Robert Bałdyga

Blisko połowę mniej niż przed rokiem młodych bocianów doliczyli się pracownicy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Monitoring bociana białego prowadzony jest tu od wielu lat. Ostatnie dane wskazywały na dość stabilną sytuację, ale ten rok zdecydowanie od nich odbiega.

Jak wynika z danych ŁPKDN już wiosną w okolice Łomży przyleciało znacznie mniej bocianów niż w latach poprzednich. Na terenie Parku doliczono się w sumie 88 bocianich par. Przed rokiem było ich 105, a dwa i trzy lata temu po 113. Także mniej par niż w latach ubiegłych ma potomstwo. Młodych bocianów dopatrzono się tylko w 66 gniazdach. To najsłabszy wynik odkąd dokonuje się obserwacji tych ptaków pod Łomżą. Tak słaby był tylko 2002 rok, a rok temu – choć wcale nie był to rok rekordowy - było ich o 30 więcej niż teraz.
Dodatkowo jak się okazało w gniazdach jest mniej potomstwa niż w latach ubiegłych. Najwięcej bocianich par ma dójkę młodych (28), podczas gdy w poprzednich latach najwięcej było gniazd z trójką bocianów. W tym roku takich jest 16 (w ubiegłym roku było 37), czyli dokładnie tyle samo ile jest gniazd tylko z jednym młodym. Natomiast tylko w 6 gniazdach było po 4 młode. Przed rokiem takich gniazd było 20, a dwa lata temu 26.
Efekt jest taki, że w tym roku z bocianiego zakątka jakim jest dolina Narwi pod Łomżą w tym roku uda się wyprowadzić tylko 144 młode bociany. To najgorszy z dotychczasowych wyników. Przed rokiem bociany wychowały tu 266 młodych.  
Nie wiadomo dlaczego w tym roku bocianów jest aż tak dużo mniej niż w latach poprzednich. Być może ma to związek z wyjątkowo suchym rokiem. Wiosną w dolinie Narwi nie było rozlewisk, a i teraz wody w korycie rzeki też jest bardzo mało.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę