piątek, 15 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

Rekordowo mało bocianów

Blisko połowę mniej niż przed rokiem młodych bocianów doliczyli się pracownicy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Monitoring bociana białego prowadzony jest tu od wielu lat. Ostatnie dane wskazywały na dość stabilną sytuację, ale ten rok zdecydowanie od nich odbiega.

Fot. Robert Bałdyga
Fot. Robert Bałdyga

Jak wynika z danych ŁPKDN już wiosną w okolice Łomży przyleciało znacznie mniej bocianów niż w latach poprzednich. Na terenie Parku doliczono się w sumie 88 bocianich par. Przed rokiem było ich 105, a dwa i trzy lata temu po 113. Także mniej par niż w latach ubiegłych ma potomstwo. Młodych bocianów dopatrzono się tylko w 66 gniazdach. To najsłabszy wynik odkąd dokonuje się obserwacji tych ptaków pod Łomżą. Tak słaby był tylko 2002 rok, a rok temu – choć wcale nie był to rok rekordowy - było ich o 30 więcej niż teraz.
Dodatkowo jak się okazało w gniazdach jest mniej potomstwa niż w latach ubiegłych. Najwięcej bocianich par ma dójkę młodych (28), podczas gdy w poprzednich latach najwięcej było gniazd z trójką bocianów. W tym roku takich jest 16 (w ubiegłym roku było 37), czyli dokładnie tyle samo ile jest gniazd tylko z jednym młodym. Natomiast tylko w 6 gniazdach było po 4 młode. Przed rokiem takich gniazd było 20, a dwa lata temu 26.
Efekt jest taki, że w tym roku z bocianiego zakątka jakim jest dolina Narwi pod Łomżą w tym roku uda się wyprowadzić tylko 144 młode bociany. To najgorszy z dotychczasowych wyników. Przed rokiem bociany wychowały tu 266 młodych.  
Nie wiadomo dlaczego w tym roku bocianów jest aż tak dużo mniej niż w latach poprzednich. Być może ma to związek z wyjątkowo suchym rokiem. Wiosną w dolinie Narwi nie było rozlewisk, a i teraz wody w korycie rzeki też jest bardzo mało.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0