Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Zakaz wypalania pozostałości roślinnych

Nadszedł czas wiosennego porządkowania naszej małej ojczyzny. Prace tego typu są konieczne tak ze względów estetyczno-sanitarnych jak i ekologicznych. Ale jakże często dochodzi w tym czasie do wypalania pozostałości roślinnych na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych czy też w strefie oczeretów i trzcin.

Wynika to najprawdopodobniej z przyzwyczajenia oraz przekonania właścicieli nieruchomości o korzystnym wpływie wypalania pozostałości roślinnych na zasobność i urodzajność gleb. Nic bardziej błędnego- badania naukowe potwierdzają ogromną szkodliwość tego „zabiegu”, przejawiającą się m.in.:
-degradacją wierzchniej, najbardziej urodzajnej warstwy gleby,
-zniszczeniem organizmów glebowych, drobnych ssaków, owadów,
-możliwością rozprzestrzenienia się ognia na obszary leśne czy też zabudowania mieszkalno-inwentarskie.

Zgodnie z ustawą z dnia 16.10.1991r. o ochronie przyrody (jednolity tekst Dz. U. z 2001r. nr 99 z późn. zm.):
-wypalanie roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin jest z a b r o n i o n e ( art. 45),
-kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu lub grzywny ( art. 59).
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę